eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Sprawozdanie Finansowe 2011


2012-03-11 19:50 autor: konto usunięte

3 194 odsłon

Sprawozdanie Finansowe 2011

Witam,

W jaki sposób ująć w księgach 2011 roku zobowiązania i należności których przybliżoną wartość znam na chwilę obecną. Nie wiem kiedy otrzymam faktury dotyczące rzeczywistego rozliczenia tych kwot, a specyfika firmy wymaga sporządzenia sprawozdań już teraz. W przypadku zobowiązań konieczne będzie zawiązanie rezerwy – a jak to wygląda od strony przychodów?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-03-12 10:38 autor odpowiedzi: ASK Analizy Szkolenia Konsulting

    Co do zobowiązań, jestem w stanie zrozumiec, że ktoś musi coś wyliczyć, przesłać nam fakturę, może się opóźniać - choć aż tak długo (ponad dwa miesiące?) - zawiązuję rezerwę. Ale w druga stronę nie rozumiem - jeżeli są jakieś należności, to znaczy że Wasza firma wykonała coś lub sprzedała komuś - to Wy powinniście wiedzieć, na ile macie zafakturować! Poza tym, na Boga jest już marzec.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-03-12 19:36 autor odpowiedzi: konto usunięte

    zgodnie z art. 12 ustawy o  rachunkowości księgi rachunkowe zamyka się na dzień kończący rok obrotowy, nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego, więc nie wiem w jakim celu przywołujesz Boga...

    Zadałam konkretne pytanie nie zagłębiając się w szczegółowość zagadnienia bo jest to bardziej skomplikowane, gdyby odpowiedź była oczywista nie zawracałabym nikomu tym głowy.

    Opóźnienie w tym przypadku wynika z tego że dokumenty na które czekamy są sporządzane na podstawie wstępnych sprawozdań, fv kosztowe i przychodowe wyrównują w pewien sposób dochodowość całego roku i są wystawiane w ramach selfbillingu.

    Do tej pory rozliczenia te miałam dużo wcześniej więc była możliwość zwyczajnej ewidencji, teraz szukam innego rozwiązania - dlatego ponawiam pytanie - jak zaewidencjonować nie pewne ale prawdopodobne co do wartości przychody? Nie doczytałam się nigdzie metod księgowania rezerwy na należności - nie wiem czy coś takiego funkcjonuje? Chodzi mi o konkretne ujęcie na kontach i przedstawienie w określonych pozycjach bilansowych. Kwoty są spore (40 - 60 tys) więc wpłyną znacząco na obraz przedsiębiorstwa.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • puma

    Dodano 2013-06-20 14:10 przez puma

    Miejsce prowadzenia ksiąg rachunkowych

    Księgi rachunkowe są prowadzone poza siedzibą jednostki, ale w miejscu sprawowania zarządu. Czy taką sytuację podatnik ma obowiązek zgłosić do Urzędu Skarbowego? Siedziba naszej spółki mieści się w innym miejscu niż sprawowany jest Zarząd i w tym miejscu prowadzone są prowadzone są księgi rachunkowe...

  • sylwia-sz1

    Dodano 2012-11-21 14:33 przez sylwia-sz1

    Zestawienie Wyniku Finansowego

    Witam serdecznie. Muszę zrobić Zestawienie Podstawowych Danych o Sytuacji Majątkowej i Finansowej Przedsiębiorstwa, a także Zestawienie Wyniku Finansowego. Rozliczam KPiR. Przyznam szczerze, że wcześniej tego nie robiłam. Czy ktoś mógłby podpowiedzieć jak prawidłowo zrobić takie zestawienia??
    Z góry...

  • Darek1970

    Dodano 2019-11-27 22:49 przez Darek1970

    Jednoosobowa działalność gospodarcza a przejście na księgi rachunkowe

    Właściciel firmy handlowej w 2020 r. obowiązkowo przechodzi na księgi rachunkowe z uwagi na przekroczenie limitu przychodów 2 mln euro. Do tej pory prowadzi samodzielnie PKPiR i rozlicza VAT.
    Czy po przejściu na księgi rachunkowe ma obowiązek zatrudnić księgową albo innego pracownika, który będzie p...

  • Ulka

    Dodano 2014-08-20 13:14 przez Ulka

    Kiedy firma może tworzyć rezerwy?

    Na jakie cele można tworzyć rezerwy? Czy można stworzyć rezerwę za najem pomieszczeń, jeżeli rozliczamy miesiąc, a faktura ta jeszcze nie wpłynęła do firmy?

  • h.w.1

    Dodano 2012-03-05 23:35 przez h.w.1

    Jak księgować fakturę proforma

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania