eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Działalność gospodarcza w Polsce rozszerzona o zagranicę. Co z podatkami i ZUS-em?


2018-02-15 18:17 autor: przedsiebiorca2

1 493 odsłon

Działalność gospodarcza w Polsce rozszerzona o zagranicę. Co z podatkami i ZUS-em?

Witam,

prowadzę działalność gospodarczą (naprawa i konserwacja pojazdów samochodowych) na terenie Polski 10 lat. W przeciągu tego okresu zdobyłem kontrahenta zagranicznego (kraj Francja), z którym współpracuję sześć lat. Miesiąc w miesiąc wykonuję dla niego zlecenie, wystawiam fakturę VAT 0 (podatek rozlicza nabywca).
 
W tym roku chce podjąć kroki zmierzające do: wyjazdu za granicę (Francja), pracować na własnej działalności gospodarczej u mojego kontrahenta, z którym współpracuję.
Następnie rozliczać się co miesiąc na podstawie przerobionych godzin w przeciągu danego miesiąca wystawić fakturę VAT za dany przepracowany miesiąc.

I teraz co dalej? Jak wygląda to z punktów prawnych: rozliczenie VAT (w Polsce czy we Francji), opłacanie składek ZUS (w Polsce czy Francji) i jeszcze jakieś niespodzianki, o których nie wiem?

Oczywiście nie rezygnuje z świadczenia usług w Polsce, ponieważ mam stałych innych klientów, ale również spoza Polski, którym sprzedaję artykuły motoryzacyjne.

Dziękuje bardzo.
Pozdrawiam przedsiębiorca

Pytanie zaktualizowano 2018-02-16 09:04

Usługi będą prowadzona na Terytorium Francji oraz na terytorium Polski. W jaki sposób mam to podzielić żeby przedsiębiorstwo pozostało na terytorium polski oraz żeby podlegało pod urzędy Polskie. ??Przyjmijmy okres tego roku : rozpoczynam w kwietniu prace na terenie Francji następnie w miesiącu maju wracam do Polski i w tym czasie sprzedaję art. motoryzacyjne zagranicę oraz wykonuje pracę na rzecz polskiej oraz zagranicznej firmy usługę, wystawiam podmiotom FV. Następnie jeszcze w maju wracam na terytorium Francji i kontynuuję tam prace. I w taki sposób będzie wyglądać sytuacja w moim przedsiębiorstwie do końca roku. Przez okres 9 miesięcy.Będąc zagranicą w FR ;  wystawie około 8 FV do końca rokuBędąc w PL ; wystawie około 5 FV 23% na podatnika Polskiego oraz FV zagraniczne na usługi oraz sprzedaż art. motoryzacyjnych ilości 4 FV.
ZUS / Podatki  /- będę opłacać w Polsce.
VAT /- częściowo we Francji za pracę wykonaną na terytorium  /- za wystawione FV23% w PL będę opłacone w Polsce.

Przy takim sposobie prowadzenia działalności ( w PL-oraz FR ) będę podlegać .??

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2018-02-16 07:11 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Z punktu widzeia podatku dochodowego najprawdopodbniej powstanie we Francji zakład - gdy usługi będą świadczone stale w tym samym miejscu. W VAT usługi nadal będą opodatkowane tam, gdzie znajduje się nabywca, czyli we Francji.

    przedsiebiorca2 skomentował/a odpowiedź 2018-02-16 08:52

    Dziękuje Bardzo za odpowiedz. Usługi będą prowadzona na Terytorium Francji oraz na terytorium Polski. W jaki sposób mam to podzielić żeby przedsiębiorstwo pozostało na terytorium polski oraz żeby podlegało pod urzędy Polskie. ?? Przyjmijmy okres tego roku : rozpoczynam w kwietniu prace na terenie Francji następnie w miesiącu maju wracam do Polski i w tym czasie sprzedaję art. motoryzacyjne zagranicę oraz wykonuje pracę na rzecz polskiej oraz zagranicznej firmy usługę, wystawiam podmiotom FV. Następnie jeszcze w maju wracam na terytorium Francji i kontynuuję tam prace. I w taki sposób będzie wyglądać sytuacja w moim przedsiębiorstwie do końca roku. Przez okres 9 miesięcy. Będąc zagranicą w FR ; wystawie około 8 FV do końca roku Będąc w PL ; wystawie około 5 FV 23% na podatnika Polskiego oraz FV zagraniczne na usługi oraz sprzedaż art. motoryzacyjnych ilości 4 FV. ZUS / Podatki /- będę opłacać w Polsce. VAT /- częściowo we Francji za pracę wykonaną na tym terytorium /- za wystawione FV23% w PL będą opłacone w Polsce. Przy takim sposobie prowadzenia działalności ( w PL-oraz FR ) będę podlegać ...? Dziękuje Bardzo Pozdrawiam przedsiebiorca2

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • wakei

    Dodano 2015-11-13 12:01 przez wakei

    Usługi dla podmiotu zagranicznego z polskim NIP

    Wykonuję usługi rachunkowe dla podmiotu zagranicznego należącego do UE, posługującego się NIP PL. Podmiot zagraniczny nie ma oddziału w Polsce jedynie placówkę (magazyn), w którym przetrzymuje swoje towary do sprzedaży. Moje pytanie: 1. Czy wystawiając fakturę VAT zastosować polską stawkę VAT traktu...

  • Władysław

    Dodano 2017-11-09 08:30 przez Władysław

    Kto i gdzie rozlicza składki i podatki. Co powinno być w fakturze?

    Prowadzę działalność gospodarczą, podatek liniowy. Jestem podatnikiem VAT. W ramach firmy zawarłem kontrakt z rekruterem w Wielkiej Brytanii na świadczenie pracy z kontrahentem w Belgii, podatnik VAT. Jestem rezydentem polskim.

  • Daniel8787

    Dodano 2021-03-30 17:08 przez Daniel8787

    Założenie działalności gospodarczej, praca w Anglii

    Dzień dobry. Otrzymałem ofertę pracy jako podwykonawca dla firmy Angielskiej. Usługi mam wykonywać na terenie całej Europy, włącznie z Anglią.
    Pytanie moje jest następujące: jeżeli założę działalność w Polsce, to w jaki sposób rozlicza się faktury, VAT naliczamy wtedy angielski czy 23% ? Czy proście...

  • Patryk231

    Dodano 2021-01-21 21:03 przez Patryk231

    Pierwsza faktura w Niemczech

    Witam. Od sierpnia prowadzę działalność gospodarczą na ryczałcie 5,5%. Moje pytanie dotyczy tego, co jest potrzebne do wystawienia faktury w Niemczech jako podwykonawca dla innej firmy? Czy jestem zobowiązany złożyć kwestionariusz o zwolnienia od potrącenia podatku przy robotach budowlanych?

  • konto usunięte

    Dodano 2014-06-18 14:10 przez konto usunięte

    Sprzedaż z VAT "0" Czechowi

    Nawiązałem współpracę z Czechem. Sprzedaję mu towar, ale okazało się, że podobno mogę wystawiać faktury z VAT 0.
    Jakich dokumentów potrzebuję do takich transakcji?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania