eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Ewidencja przebiegu auta a VAT i pełne księgi


2017-07-17 19:35 autor: adaenergy

327 odsłon

Ewidencja przebiegu auta a VAT i pełne księgi

Witam,

mam pytanie dotyczące księgowania na kontach ewidencji przebiegu pojazdu.
Auto używane jest na podstawie umowy najmu od firmy zewnętrznej, drugie auto jest - środki trwałe i chcemy odliczać 100% VAT-u.

Przykładowo kupiłem paliwo za 1000 zł netto, 230 VAT przejechałem na tym paliwie 1000 km x 0,8358 =835,80 zł.

Jak zaksięgować ewidencję przebiegu pojazdu, tzn. czy mogę zrobić zestawienie faktur VAT za paliwo oraz zestawienie przejechanych kilometrów i zaksięgować w KUP kwotę z ewidencji tj. 835,8 zł, a nadwyżkę czyli 164,20 zł w NKUP? Czy jednak muszę księgować każdą fakturę za paliwo oddzielnie? Jak podzielić końcową wartość? Na przykład ostania faktura jest warta 200 zł netto i z tych 200 zł 35,80 zł idzie w KUP, a reszta w NKUP? Jak się to wszystko ma do VAT-u? Na jakie konta księgować w/w problem?

Czy na potrzeby odliczenia 100% VAT musiałbym taką kilometrówkę przepuścić przez rejestr jako dokument wewnętrzny czy jednak każdą fakturę oddzielnie?

Czy poprawne jest księgowanie:

1. Ewidencja przebiegu

WN: 4xx 1000 zł   MA:3xx - rozliczenie zakupu 1230
WN: 2xx - VAT naliczony 230 zł

księgowanie równoległe:
WN: 3xx rozliczenie zakupu 1230  MA:2xx-rozrachunki z kontrahentami (w kwotach z różnych faktur).

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-07-18 07:21 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Osobiście księgowałbym każdą fakturę osobno plus prowadził ewidencję i w chwili. Do kosztów trafia tutaj wartość netto i połowa VAT (ten także liczy się w limicie kilometrówki). Druga połowa VAT jest odliczana.

  Co do natomiast pełnego odliczenia VAT czyli drugie auto - to prowadzimy ewidencję przebiegu pojazdu na potrzeby tego podatku. Tutaj każdy kilometr musi być przejechany służbowo. I to tyle - nie robimy zestawień wydatków. Nie przepuszczamy tej ewidencji przez księgi.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2013-07-18 19:23 przez konto usunięte

  Rozliczenie kosztów w przypadku samochodu prywatnego

  Jeżeli chodzi o rozliczanie kosztów za przejechane kilometry samochodem prywatnym w celach służbowych: czy wystarczy prowadzenie samej księgi, czy muszę mieć pokrycie w fakturach za paliwo?

 • konto usunięte

  Dodano 2013-04-28 13:10 przez konto usunięte

  Kiedy można odliczyć VAT i zaliczyć w koszty?

  Witam,
  Kiedy poprawnie powinienem zaliczyć w koszty jak i odliczyć VAT, gdy faktura została wystawiona do paragonu miesiąc po zakupie apteczki itp?
  Dziękuję za odpowiedź.

 • maciek_88

  Dodano 2014-04-04 11:58 przez maciek_88

  Nowe zasady księgowania eksploatacji

  Witam,
  mam samochód osobowy na ewidencji. Wykorzystywany jest do celów służbowych i prywatnych. Od 1 kwietnia weszły zmiany odnośnie odliczeń VAT-u. Teraz mogę za naprawę, płyny, części, myjnię odliczyć połowę VAT-u. Czy drugą część zaliczam jako koszt uzyskanie przychodu w KPiR? Czy dobrze to rozum...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-10-06 13:14 przez konto usunięte

  Paliwo kupione w Niemczech a podatek VAT

  Wyjeżdzając do Niemiec tankując tam paliwo dostaję rachunek. Ten rachunek wliczam w koszty. A jak to jest z VAT? Czy powinienem w Polsce obliczyć VAT 23% z rachunku i odprowadzać podatek VAT z zakupionego paliwa w Polsce? Oczywiście paliwa nie wywożę z Niemiec, tylko ono mi służy tam do przemieszcza...

 • Lfinda

  Dodano 2017-07-13 17:42 przez Lfinda

  Telefon kupiony na raty. Jak rozliczyć w KPiR?

  Witam,prowadzę KPiR. Kupiłam wraz z abonamentem telefony. Otrzymałam fakturę za telefony w wysokości 2000 zł netto. Czy wartość faktury za telefony mogę wliczyć do KUP w dniu otrzymania tejże faktury (jest to również dzień oddania telefonów do użytkowania) oraz odliczyć VAT?Co w przypadku faktur mie...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.