eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Rozliczenie za zakupy Google w fakturze od operatora sieci komórkowej


2017-05-10 14:42 autor: joamar

1 026 odsłon

Rozliczenie za zakupy Google w fakturze od operatora sieci komórkowej

Otrzymałam fakturę od operatora sieci komórkowej, zawierającą "opłaty doliczone do faktury" 19,99 zł - rozliczenie za zakupy Google. Powyższa kwota w fakturze jest doliczona jako kwota brutto. Nie jest podana kwota netto i VAT. Rozumiem, że operator sieci komórkowej nie jest sprzedawcą usługi, dolicza ją tylko do faktury.

Pytanie: czy mogę dokonać odliczenia VAT-u od powyższej kwoty (19,99), a w związku z tym czy mogę powyższą kwotę refakturować na pracownika, który kupił jakąś aplikację w Google?  A może nie powinnam odliczać VATu, ale koszt tego zakupu powinnam refakturować na pracownika z doliczeniem VAT-u do tej kwoty 19,99?

Jak rozliczyć fakturę, by prawidłowo rozliczyć VAT?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2017-05-11 11:14 autor odpowiedzi: Izabela Żurkowska-Mróz, doradca podatkowy

    Uważam, że nie może Pani odliczyć vat niewykazanego na fakturze zakupu. W art. 86 ustawy o vat, z którego wynika prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych w ust. 2 zdefiniowano podatek naliczony jako sumę kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych.

    Co do refaktury, będzie to sprzedaż i jako taka powinna zostać opodatkowana właściwą stawką, tak więc, stoję na stanowisku, że kwota 19,99 będzie stanowiła kwotę netto.

    Przyjęłam założenie, że wystawca faktury to krajowy podmiot. 

    joamar skomentował/a odpowiedź 2017-05-11 11:39

    Dziękuję bardzo za pomoc.

    doradca podatkowy

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • edysz

    Dodano 2013-11-21 12:41 przez edysz

    Jak zaksięgować rabat od paliwa w KPiR?

    Prowadzę działalność, jestem płatnikiem podatku VAT, rozliczam się wg jednolitej stawki 19%. Otrzymałam fakturę VAT z ORLENU za paliwo i myjnię (do paliwa jest ujęty rabat) tj.
    eurosuper 95      netto: 197,93 / VAT 23% 45,52 / brutto: 243,45
    rabat        -1,84
    myjnia      netto: 18,69 / VAT 23% 4,30...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-06-18 12:02 przez konto usunięte

    Zaległa faktura za telefon

    Czy jak nie wprowadziłem faktury za telefon w marcu, a rozliczam się z VAT kwartalnie to mogę ją ująć w czerwcu?

  • sta123

    Dodano 2016-12-06 12:29 przez sta123

    Otrzymany prezent a ewidencje

    Witam, prowadzę działalność na zasadach ogólnych, otrzymałam prezent od innej firmy o wartości 459 zł. Czy księguję ten prezent w przychodach w wartości brutto, czy czy netto i potem VAT, który sama naliczę, no bo przecież nie mam faktury? Czy może uwzględniam ten prezent tylko w rocznym PIT? Co z V...

  • podatnik 1

    Dodano 2016-04-09 14:12 przez podatnik 1

    Import towarów

    Dostałam fakturę VAT na obsługę należności celnych: NETTO 600 VAT 138 BRUTTO 738. Do faktury dołączona jest nota księgowa, w której widnieje: Należności podatkowe VAT wg dokumentu SAD  2,771 złNależności celne wg dokumentu SAD                    424 złRazem kwota noty księgowej:                     ...

  • Księgowy

    Dodano 2017-05-10 11:08 przez Księgowy

    Faktura z Wielkiej Brytanii z nr UTR

    Witam,otrzymaliśmy fakture za usługę tłumaczenia od kontrahenta z UK z nr UTR, bardzo prosze o pomoc.Czy od takiej faktury trzeba naliczyć VAT u nas w Polsce, czy wykazać jako import usług?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Koszty podatkowe: dokumentowanie usług niematerialnych

    Koszty podatkowe: dokumentowanie usług niematerialnych

    Wydatki ponoszone w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą co do zasady stanowią koszty uzyskania przychodu firmy i są ujmowane w rachunku podatkowym. Fiskus jednak nie uwierzy nam tutaj na słowo, że takie koszty ponieśliśmy ...

  • Faktura "metoda kasowa" a ulga na złe długi w VAT

    Faktura "metoda kasowa" a ulga na złe długi w VAT

    Brak zapłaty w określonym terminie skutkuje uprawnieniem wierzyciela do skorygowania VAT należnego wykazanego od niezapłaconych faktur oraz obowiązkiem dłużnika do skorygowania podatku naliczonego. Czy tak samo jest w przypadku otrzymanej ...

  • Księgi rachunkowe: dokumentowanie zakupów od ludności

    Księgi rachunkowe: dokumentowanie zakupów od ludności

    Spółka, która skupuje, naprawia i regeneruje palety, ich zakup od ludności (zarówno całych jak i uszkodzonych) może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Ponieważ jednak nie spytała o to, w jaki sposób zakupy takie powinna ...

  • Obowiązek podatkowy VAT przy leasingu kapitałowym i operacyjnym

    Obowiązek podatkowy VAT przy leasingu kapitałowym i operacyjnym

    Wynagrodzenie przekazywane w ramach zawartych umów leasingu jest obarczone podatkiem VAT. W związku z tym leasingodawca wykazuje tutaj VAT należny, który powinien odprowadzić do urzędu skarbowego, zaś leasingobiorca VAT naliczony, który z ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.