eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Kredyt hipoteczny - odsetki kosztami działalności gospodarczej


2009-07-18 17:09 autor: konto usunięte

3 467 odsłon

Kredyt hipoteczny - odsetki kosztami działalności gospodarczej

Ciekawi mnie następujący temat: mieszkanie zakupione na kredyt mieszkaniowy przed rozpoczęciem działalności - wiem, że odsetki można odpisać (jeśli siedziba jest w tej kredytowanej nieruchomości, lokalu) gdyż jest to kosz, który ponosimy w celu (nawet pośrednio) uzyskania dochodu lub w celu jego zabezpieczenia. Tak jest jak jest własność hipoteczna - ale co z prawem do lokalu? Spółdzielcze prawo do lokalu - czy do środków trwałych można wpisać? W programie Mała Księgowość RP jest możliwość (według pomocy programu) wpisania praw i wartości niematerialnych do środków trwałych.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2009-07-22 17:50 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, iż amortyzacji podlega spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego. Nie wiem jak jest w przypadku spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-07-23 13:27 autor odpowiedzi: stiven23

    Na część była odpowiedź w dziale "Auto".

    Jeśli mieszkanie jest własnością firmy tzw lokalem spółdzielczym własnościowym (obojętnie czy mieszkalnym czy też użytkowym) powinno być zaliczane do ŚT (rzeczowe aktywa trwałe). Ustawy o PDOF i prowadzeniu pkpir w zakresie kwalifikacji/uznawania; aktywów trwałych odwołują się do ustawy o rachunkowości

    ( art 3 tejże Ustawy o rachunkowości definiuje wiele pojęć w tym i pojęcie ŚT).

    Natomiast jeśli chodzi o hipotekę (należy do tzw praw akcesoryjnych)- ogólnie pisząc; to jej wartość uwzględnia się w urządzeniach księgowych wyłącznie jeśli prowadzi się tzw pełną księgowość- księgowość opartą m.in. o MST(międzynarodowe standardy rachunkowości) i/lub ustawę o rachunkowości .

    Pozdrawiam.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-08-03 08:34 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Znalazłem: Odsetki od kredytu mieszkaniowego a koszty firmy - eGospodarka.pl - Podatki - wszystko wskazuje na to, że można spokojnie wliczać odsetki w koszty. Przy walutowych kredytach hipotecznych trzeba przeliczać zgodnie z kursem obowiązującym w chwili spłaty. Ja to tak widzę - jeśli wykorzystujemy nieruchomość do prowadzenia DG i wprowadzimy ją do ŚT to odsetki zapłacone przed wprowadzeniem do ŚT powiększają wartość początkową (plus wszystkie prowizje i opłaty, ale chyba oprócz obowiązkowych ubezpieczeń do kredytów - tego pewien nie jestem) a odsetki zapłacone po wprowadzeniu ŚT (muszą być zapłacone) zaliczamy w całości w koszty (lub w proporcjonalnej części w jakiej wykorzystujemy nieruchomość w celach zarobkowych).

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-08-03 13:13 autor odpowiedzi: stiven23

    To proszę niech Pan wlicza je jeśli jest takie Pana zdanie. Mi pozostaje trzymać za Pana "kciuki przy porządnej kontroli".

    Proszę jeszcze raz dokładnie i ze zrozumieniem przeczytać aby tytuł publikacji której link Pan zamieścił:

    "...

    Podatnik może zaliczyć do kosztów firmy prowizję i odsetki od kredytu mieszkaniowego, jeżeli zakupiona z niego nieruchomość będzie wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej.

    ..."

    Zaznaczyłem co w tym tytule jest najważniejsze.

    Poniżej cytat Pańskiej wypowiedzi:

    "...

    mieszkanie zakupione na kredyt mieszkaniowy przed rozpoczęciem działalności

    ..."

    Teraz proszę ze zrozumieniem przyrównać te dwa cytaty czym się różnią.

    Pozdrawiam.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-08-04 07:04 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Coś zakupione przed rozpoczęciem działalności może być w niej wykorzystywane. Tym bardziej, że wszelkie organy zajmujące się DG mają wpis, że to właśnie to mieszkanie jest siedzibą firmy a US nie chcąc zaliczania odsetek od kredytu do kosztów musiał by się upierać, że mieszkanie nie jest wykorzystywane do prowadzenia DG.

    stiven23: według Twojego toku myślenia rozpoczynając DG należałoby to robić całkowicie od zera, na golasa i pod chmurką :) Nie chce być uszczypliwy ani dociekać praw, które się podatnikowi nie należą - właśnie dociekam tych, które się BARDZO należą.

    Przykładowa interpretacja sądu:

    Art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. mówi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Jeśli mieszkanie jest wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej i przestanę spłacać kredyt to po pierwsze dochód mój przestanie być zabezpieczony i po drugie w ogóle zniknie bo "zniknie" mieszkanie i nie będę miał gdzie pracować.

    Moim zdaniem sąd wyraźnie powiedział, że odsetki od kredytu mieszkaniowego wykorzystywanego "do zarabiania" są kosztem od chwili wprowadzenia do ŚT (muszą być zapłacone), odsetki zapłacone przed wprowadzeniem do ŚT zwiększają wartość do amortyzacji.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-08-04 12:31 autor odpowiedzi: stiven23

    Ostatni raz P. Witku odpowiem a jak Pan postąpi jest wyłącznie Pana decyzją.

    Zakupując lokal nie prowadził Pan działalności gospodarczej. Czyli nie istniał związek przyczynowo skutkowy w momencie jak zaciągał Pan kredyt między działalnością gospodarcza a uzyskaniem kredytu czy też nabyciem lokalu.

    Proszę skorzystać z 2 swojego linku i przeczytać dokładnie interpretację której końcówkę przytoczę:

    "...

    Z powołanych powyżej przepisów wynika, że odsetki od kredytu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów pod warunkiem łącznego spełnienia następujących warunków:

    * zaciągnięty kredyt pozostaje w związku z przychodami uzyskiwanymi przez podatnika z prowadzonej przez niego działalności gospodarczej;

    * odsetki zostały zapłacone;

    * odsetki nie zwiększają wartości początkowej środka trwałego.

    Jednakże należy zaznaczyć, iż to na podatniku spoczywa obowiązek udowodnienia faktu, że pobrane środki (kredyt) zostały przeznaczone na cel związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.

    Mając powyższe na uwadze należy uznać, że zapłacone odsetki od kredytu hipotecznego udzielonego osobie fizycznej, przeznaczonego na zapłatę za nieruchomość, która będzie wykorzystywana w działalności gospodarczej będą stanowiły koszt uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, pod warunkiem, że nie będą zwiększały wartości początkowej środka trwałego.(...)"

    Pozdrawiam.

    ps.

    Aby ułatwić Panu podjęcie decyzji przytoczę jeszcze jedno zdanie z interpretacji j.w.:

    "...

    Zamierza on w ramach tej działalności zakupić nieruchomość, którą następnie będzie wynajmował.

    ..."

    Pozdrawiam.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-08-04 20:47 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Może ktoś inny się wypowie?

    Moim zdaniem w takim przypadku jest związek między kredytem hipotecznym a uzyskiwanymi dochodami - dochody są uzyskiwane w miejscu będącym obiektem kredytowania. Według tego co piszesz steven23 rachunków za prąd czy sam czynsz też nie można by było wliczyć w koszta (oczywiście proporcjonalnie do powierzchni przeznaczonej na działalność). Nie można by też było amortyzować.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania