eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Rozliczenie pośrednictwa handlowego


2016-10-10 12:38 autor: Sz45

1 556 odsłon

Rozliczenie pośrednictwa handlowego

Witam,

mam problem z rozliczeniem usługi, ostatnio dla mojego klienta sprowadzałem towar z zagranicy, była to usługa na zasadzie pośrednictwa handlowego (dropshipping). Podaje tutaj przykład wyliczeń jak to wygląda:

Klient zamówił towar za 50 zł
Ja wydałem na ten towar 35 zł, do tego doszedł koszt przewalutowania waluty 1 zł
Czyli kwota która została na koncie to 14 zł.

Moje pytanie brzmi, na jaką kwotę wystawić klientowi rachunek, czy ma być to kwota razem z przewalutowaniem czy bez?

Pytanie zaktualizowano 2016-10-10 13:35

Z jaką datą powinienem księgować tranzakcje w KPIR? Wpłatę dostałem na PayU, która później była przelana na moje konto bankowe, a usługę wykonałem 2 dni później. W związku z tym czy dniem wpisu do kpir i powstaniem przychodu jest dzień otrzymania wpłaty na PayU?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-10-10 19:26 autor odpowiedzi: Izabela Żurkowska-Mróz, doradca podatkowy

    Witam,

    za datę powstania przychodu uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

    1. wystawienia faktury albo

    2. uregulowania należności.

     

    Tak więc, jeśli pierw wpływa należność nz PayU, potem wystawiana jest faktura i przesyłany towar, dzień uzyskania przychodu to data otrzymania wpłaty.

    Podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym stanowi różnica pomiędzy kwotą wpływu pieniężnego w postaci przelewu bankowego na Pana rachunek a kwotą wysłaną dostawcy w celu realizacji zamówienia.

    Zapłata zobowiązań w walucie obcej może powodować powstanie różnic kursowych. Dodatnie różnice kursowe zwiększają przychody, a ujemne różnice kursowe zwiększają koszty uzyskania przychodu (art. 24c ust. 1 updof). Przy obliczaniu różnic kursowych uwzględnia się kursy faktycznie zastosowane w przypadku sprzedaży lub kupna walut obcych oraz otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań. W pozostałych przypadkach, a także gdy do otrzymanych należności lub zapłaty zobowiązań nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, stosuje się kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień (art. 24c ust. 4 updof).

    Pobrane przez bank prowizje za realizację wpłat lub też innych operacji ujmuje się w kosztach w PKPiR.

    Sz45 skomentował/a odpowiedź 2016-10-10 20:13

    Dziękuję bardzo za odpowiedź. Nie za bardzo rozumiem jednak Pani odpowiedzi na temat różnic kursowych. Chodzi o to, prowizja za przewalutowanie z PLN na USD jest automatycznie przeliczana przez bank w momencie przelewania pieniędzy dostawcy przy pomocy karty kredytowej. W przykładzie podanym wyżej napisałem, że jest to 1 zł. I tutaj moje pytanie czy moim przychodem w tym momencie jest 15 zł od którego odliczam sobie w KPiR opłaty bankowe? Czy moim przychodem jest 14 zł i od tego odliczam opłaty bankowe w KPiR?

    doradca podatkowy

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-10-10 20:53 autor odpowiedzi: Izabela Żurkowska-Mróz, doradca podatkowy


    Przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowi prowizja należna z tytułu wykonanej usługi pośrednictwa handlowego, tj. różnica pomiędzy kwotą wpływu pieniężnego w postaci przelewu na rachunek bankowy (50 zł), a kwotą wysłaną partnerowi w celu realizacji zamówienia (35 zł). Czyli przychód to 15 zł. Jeżeli ponosi Pan wydatek z tytułu prowizji za przewalutowanie, to jest to wydatek poniesiony w celu uzyskania przychodu, czyli stanowi dla Pana koszt uzyskania przychodu, czyli przychód 15 zł, koszt uzyskania przychodu 1 zł, dochód 14 zł.

    Jeżeli chce Pan obciążać kosztem prowizji klienta, to też trzeba to odpowiednio ująć w PKPiR, ale to, jakie są warunki transakcji i jakie koszty przerzuca Pan na klienta, albo kontrahenta nie wynika z przepisów prawa podatkowego, tylko z tego, jak Pan się umówi z tym kontrahentem, z tego, jakie ustalono warunki transakcji (zasada swobody umów).  

    doradca podatkowy

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Luknu2

    Dodano 21 dni temu, 19:55 przez Luknu2

    Jakie rachunki mogę wystawiać na ryczałcie?

    Witam, mam jednoosobową firmę budowlaną. Jestem na ryczałcie 5,5%. Teraz chcę sprzedawać produkty na allegro metoda dropshippingu.
    Moje pytanie: jakie rachunki mogę wystawiać za sprzedaż będąc na ryczałcie?

  • Bartone

    Dodano 2017-07-25 20:23 przez Bartone

    Możliwości opodatkowania i opłacania składek w KRUS sklepu internetowego

    Witam serdecznie,chciałbym założyć sklep internetowy z zabawkami, myślałem na początku o ryczałcie ewidencjonowanym, gdyż wiem że można sprzedaż internetową rozliczać na tej zasadzie. Szukając dostawcy towaru znalazłem korzystną dla mnie ofertę pewnego hurtownika, z którym współpracowałbym na zasadz...

  • mariolam4

    Dodano 2016-09-26 19:08 przez mariolam4

    Usługi gastronomiczne. Jak udokumentować przychód?

    Założyłam działalność gospodarczą usługi gastronomiczne tzn. przygotowywuje imprezy w domu klienta, np. imieniny, komunie lub wesela - jako wynajęta kucharka. Jako formę rozliczenia wybrałam PKPiR. Mam pytanie: w jaki sposób mam udokunentować swój przychód jeżeli moimi odbiorcami są indywidualni kli...

  • rozesmiana123

    Dodano 2016-03-24 08:10 przez rozesmiana123

    Czy mogę wystawić rachunek ryczałtowy?

    Witam,od jakiegoś czasu buduję i przygotowuję swoją działkę pod szkółkę sadzonek przeważnie leśnych. Po zasianiu i przesadzeniu sadzonek skontaktował się ze mną Pan, który chciałby kupić jakąś ilość.Natomiast prosi o fakturę bądź rachunek ryczałtowy. Ja jeszcze nie mam działalności ponieważ wcześnie...

  • pati2x

    Dodano 2016-03-03 21:53 przez pati2x

    Jak zaksięgować rachunek w PKPiR?

    Kontrahent za wykonane usługi (ryczałtowiec) wystawił mi rachunek na kwotę bez podatku VAT. Czy można taki rachunek zaksięgować w PKPiR i w której kolummie?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Brak podstawy prawnej zwolnienia podmiotowego na fakturze VAT

    Brak podstawy prawnej zwolnienia podmiotowego na fakturze VAT

    Podatnik korzystający ze zwolnienia z VAT, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT, na wystawianych fakturach nie ma obowiązku podawać podstawy prawnej tego zwolnienia - uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji ...

  • Warsztat samochodowy na ryczałcie ewidencjonowanym

    Warsztat samochodowy na ryczałcie ewidencjonowanym

    Nie ma przeszkód, aby mechanik samochodowy korzystał z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym i to nawet wówczas, gdy do naprawy pojazdów wykorzystuje własne części zamienne (które są wliczone w wartość usługi), a nie ...

  • Jak dokumentować sprzedaż zwolnioną z VAT?

    Jak dokumentować sprzedaż zwolnioną z VAT?

    Ustawa o podatku od towarów i usług wskazuje, że podatnik co do zasady nie jest obowiązany do wystawiania faktur w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od tego podatku. Fakturę trzeba jednak wystawić, gdy żąda tego nabywca towaru bądź ...

  • Od usług gastronomicznych i hotelowych VAT odliczyć nie można

    Od usług gastronomicznych i hotelowych VAT odliczyć nie można

    Podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup usług hotelowych oraz gastronomicznych. Nie zmienia tego fakt nabycia takich usług na potrzeby działalności wyłącznie opodatkowanej VAT ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.