eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Firma w Polsce, praca w Niemczech


2015-10-22 01:00 autor: marecki24

14 406 odsłon

Firma w Polsce, praca w Niemczech

Witam,

od stycznia 2016 roku chcę założyć firmę w Polsce a usługi wykonywać w Niemczech. Prace, które będę wykonywać to montaż gotowych elementów konstrukcji stalowych itp. Będę na ryczałcie 5,5%, wynajmę mieszkanie, większość roku kalendarzowego będę w Niemczech.

Czy ja tam muszę coś odprowadzać, czy tylko firmie, z którą będę współpracował wystawiam fakturę i czekam na zapłatę a całe rozliczenia robię w Polsce? Chodzi o to aby po latach nie wyszło, że niemiecka instytucja mnie będzie ścigała za jakieś podatki (VAT).

Proszę o pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-10-27 06:51 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Usługi takie będą opodatkowane podatkiem od wartości dodanej w Niemczech. Nastąpi tutaj przesunięcie obowiązku rozliczenia tego podatku ze sprzedawcy na nabywcę. Na fakturze winna znaleźć się adnotacja, iż VAT rozlicza nabywca.
    Radzę przy tym uważać na podatek dochodowy. Jeżeli bowiem powstanie w Niemczech tzw. zakład, którym może być np. w określonych przypadkach plac budowy, wystąpi obowiązek rozliczenia także tego podatku w Niemczech, tym razem przez Pana. Proszę też pamiętać, że zagraniczne firmy budowlanej w Niemczech są na cenzurowanym, co oznacza że nabywca co do zasady od wypłacanego wynagrodzenia i tak będzie musiał potrącić podatek w Niemczech. Sposobem na uniknięcie tego podatku jest rejestracja w Niemczech oraz uzyskanie zaświadczenia o czasowym niepodlegania obowiązkowi potrącania podatku z wynagrodzenia.

    marecki24 skomentował/a odpowiedź 2015-10-27 14:18

    Witam chciałem się jeszcze zapytać jeżeli nie przekrocze 180 dni w niemczech to nie podlegam rozilczeniu tam. Takie informacje krążą w internecie chciałem sie upewnic czy to prawda. CO Pan radzi w takim wypadku jeżeli założe firme w Polsce to musze poinformować niemieckie instytucje o pracy na terenie niemiec , tak to rozumie.Bardzo dziekuje za odpowiedz pozdrawiam.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 14

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • koperek82

    Dodano 2018-04-10 19:29 przez koperek82

    Działalność w Polsce a praca za granicą. Gdzie się rozliczyć?

    Witam,mój mąż założył firmę w Polsce, ale pracuje za granicą jako firma i jest na ryczałcie. Gdzie musi się rozliczać podatkiem - w Polsce czy za granicą? Pobyt jest dłużej nieokreślony. W Niemczech wynajmuje mieszkanie. VAT-u podobno nie musi płacić, bo do pewnej kwoty jest zwolniony. Jak to wygląd...

  • jagusia388

    Dodano 2016-03-01 16:06 przez jagusia388

    Działalność gospodarcza w Polsce

    Chcę założyć działalność gospodarczą w Polsce i świadczyć usługi opiekuńcze dla osób starszych na terenie Niemiec. Mam rodzinę, która chce bym u nich podjęła się tej pracy. W związku z tym mam kilka pytań:1. Czy muszę w niemieckim urzędzie skarbowym zgłosić, że w ich kraju uzyskuję dochody?2. Czy w ...

  • Sylwia22

    Dodano 2019-02-06 16:35 przez Sylwia22

    Roczne podatki a praca w Niemczech

    Czy polska firma pracująca w Niemczech może mieć polskiego podwykonawcę do pracy w Niemczech? Gdzie się wtedy rozlicza roczne podatki?

  • sylbie1

    Dodano 2015-07-21 12:33 przez sylbie1

    Obowiązek rejestracji podatnika w Niemczech

    Witam, od marca 2015 r. świadczę usługi budowlane w Nimeczach, prowadząc firmę budowlaną w Polsce. Tutaj jestem zarejestowany i ubezpieczony w ZUS. Tutaj odprowadzam podatki w formie ryczałtu (nadmieniam, że jestem również VAT-owcem). Wystawiłam juz 2 rachunki za usługi remontowe (z zerowym VAT). Pr...

  • stx

    Dodano 2015-02-22 14:33 przez stx

    Podatek - praca w Niemczech, działalność w Polsce

    Witam,mam zarejestrowaną działalność gospodarczą w Polsce. Wykonuję usługi przez internet (np. reklama online). Mieszkam i pracuję (na umowę o pracę) w Niemczech. Mam zameldowanie w dwóch krajach, nie posiadam niemieckiego obywatelstwa. Wszelkie składki płacę w Niemczech (rentowe, zdrowotne).Działal...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania