eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Uczę języków obcych. Czy zamiast rachunków teraz mam wystawiać faktury VAT?


2014-01-02 11:29 autor: ankaitali

7 228 odsłon

Uczę języków obcych. Czy zamiast rachunków teraz mam wystawiać faktury VAT?

Witam!

Prowadzę jednoosobową firmę, w której uczę języków obcych (kod 85.59a). Prowadzę KPiR na zasadach ogólnych. Do tej pory wystawiałam rachunki za usługę. Jak sytuacja wygląda teraz?

a). Czy od 1 stycznia 2014 muszę wystawiać TYLKO faktury VAT dla zwolnionych z VAT, czy mogę nadal wystawiać rachunki za usługę jak dotychczas?

b). Jaką muszę podawać podstawę zwolnienia na wystawianych fakturach czy też rachunkach?

PS: Nie jestem VAT-owcem. Nie rejestrowałam też VAT-R.

Pytanie zaktualizowano 2014-01-02 13:53

PS: Nie jestem VATowcem. Nie rejestrowałam tez VAT-R

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-01-02 15:24 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

    Tak, od nowego roku znikają rachunki z obrotu gospodarczego. W to miejsce wchodzą faktury nawet dla podmiotów niezarejestrowanych  do podatku Vat
    Faktury te różnią się  od faktur wystawianych przez czynnych podatników Vat tym, że zawierają mniej elementów. Zawierać powinny:
    datę i numer wystawienia,
    imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy,
    nazwę (rodzaj) towaru lub usługi, a także miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,
    cenę jednostkową towaru lub usługi i kwotę należności ogółem,
    podstawę zwolnienia z VAT (np. odniesienie do konkretnego artykułu ustawy o VAT).
    Podstawę prawną zwolnienia z VAT będzie należało podawać tylko na fakturach dokumentujących transakcje zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2-6, 8-36 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy o VAT. Nie dotyczy to zwolnienia podmiotowego (podatników VAT zwolnionych) oraz usług finansowych. Wszyscy pozostali np. świadczący usługi medyczne, udzielający korepetycji czy wynajmujący mieszkania, muszą obowiązkowo podawać podstawę zwolnienia na wystawianych fakturach

    www.deklar.pl

    Oceń odpowiedź 0 5

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-01-02 16:17 autor odpowiedzi: ankaitali

    W urzędzie skarbowym powiedziano mi że dla mnie nic się nie zmienia gdyż nie zgłaszałam VAT-R zatem nadal mogę wystawiać rachunki za usługę.

    Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

    Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy skomentował/a odpowiedź 15 dni temu, 21:25

    i to jest prawda

    Oceń odpowiedź 3 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-01-02 17:59 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

    Sprawa jest tego rodzaju, że wprowadzenie faktur o węższym zakresie danych dla usług i towarów zwolnionych od VAT zastępują rachunki, które funkcjonowały w latach poprzednich. Pewnie na początku Urzędy Skarbowe nie będą zwracały aż tak dużą uwagę na nazewnictwo, ale z czasem pewnie przyjmie się nazwa faktura  a nie rachunek dla podatników zwolnionych, nie będzie np problemu w przypadku korekty z wystawieniem faktury korygującej ponieważ z korekty do rachunków byłuy już problematyczne.


    www.deklar.pl

    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-01-02 18:11 autor odpowiedzi: ankaitali

    Rozumiem, ale czy wiąże się to ze zmiana druków na których wypisuję kwotę za usługę czy nadal mogę używać druków "rachunek za usługę"?

    Oceń odpowiedź 1 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-01-02 18:40 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

    Ja jestem zwolennikiem trzymania się zasad jakie narzuca ustawa i bym się tego trzymała, ale skoro otrzymała Pani taką odpowiedź ze swojego urzędu  proszę jescze raz upewnić się

    www.deklar.pl

    Oceń odpowiedź 2 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-01-02 18:44 autor odpowiedzi: ankaitali

    Powiedziano mi, że skoro nie składałam VAT-R to mogę nadal stosować rachunki za usługę. Ale oczywiście jeszcze raz się dowiem ;)

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-01-03 10:20 autor odpowiedzi: sfir

    w sumie w żadnym punkcie ustawy nie ma wymienionego obowiązku umieszczania na dokumencie napisu "faktura" ani tez nie ma zakazu umieszczania na dokumencie napisu "rachunek.

    teoretycznie więc, jeśli dotychczasowe druki zawierały wszystkie informacje wymagane ustawą, to nic nie stoi na przeszkodzie by stosować je po nowym roku

    takie moje dywagacje, gdyby ktoś potwierdził lub zaprzeczył byłbym wdzięczny

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-01-03 10:46 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

    ŻEBY BYŁO JASNE - najprościej

    Ustawa o Vat mówi, że podmiot  zwolniony z Vat  nie musi wystawiać  faktury, ale jeśli już wystawia  to musi  to być faktura  art 106b ust.3

    Art. 106b. 1. Podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:

    1) sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem;

    2) sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju i sprzedaż wysyłkową na terytorium kraju na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;

    3) wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;

    4) otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4.

    2. Podatnik nie jest obowiązany do wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3.

    3. Na żądanie nabywcy towaru lub usługi podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:

    1) czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 1, z wyjątkiem czynności, o których mowa w art. 19a ust. 5 pkt 4, oraz otrzymanie całości lub części zapłaty przed wykonaniem tych czynności, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów - jeżeli obowiązek wystawienia faktury nie wynika z ust. 1,

    2) sprzedaż zwolnioną, o której mowa w ust. 2, z zastrzeżeniem art. 117 pkt 1 i art. 118

    www.deklar.pl

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Dodano 2014-02-22 00:56 przez Tomektr

    Faktura czy rachunek?

    Witam,
    od sierpnia 2013 prowadzę działalność gospodarczą na zasadach ogólnych, PKPiR, mniejsze składki ZUS przez 2 lata, nie posiadam żadnego pracownika i nie jestem VAT-owcem, wykonywana działalność kod PKD 43.33.Z (remontówka).
    Pytania są następujące:
    - Co wystawiam od 01.2014 - fakturę czy rachun...

    kategoria: Księgowość / Finanse

  • Dodano 2013-04-26 15:25 przez Danieljuss

    O co chodzi z tym VATem?

    Witam,
    Pytanie może i banalne, ale dla mnie jest to "czarna magia".
    Prowadzę działalność jednoosobową (KPiR, zasady ogólne) i nie jestem vatowcem. W tym roku musiałem założyć kasę fiskalną i dla osób fizycznych korzystających z moich usług drukuję paragon.
    Działalność moja związana jest z wideofilmo...

    kategoria: Księgowość / Finanse

  • Dodano 2014-07-31 10:24 przez asts1

    Co wystawić: fakturę VAT czy rachunek?

    Witam,
    prowadzę małą działalność i mam PKPiR. Nie jestem VAT-owcem ze względu na małe obroty.
    Co mam wystawić klientowi - fakturę VAT czy rachunek w takiej sytuacji? Czy ma to być faktura VAT z informacją o zwolnieniu ze względu na małe obroty tj. art 113. ust 1 ustawy o VAT czy ma to być inny dokum...

    kategoria: Księgowość / Finanse

  • Dodano 2014-03-25 10:01 przez Kokoszkanel

    Czy hurtownia może wystawiać fakturę bez VAT?

    Witam,
    prowadzę działalność usługową, ale chiałbym wkrótce otworzyć hurtownię odzieży, dopisując kod PKD do działalności. Do tej pory wystawiałem rachunki (teraz faktura) i rozliczam się prowadząc PKPiR.
    Czy otwierając hurtownię muszę wchodzić w VAT, czy mogę pozostać przy wystawianiu faktur bez VAT...

    kategoria: Księgowość / Finanse

  • Dodano 2013-10-03 06:06 przez dolldoll

    Działalność gospodarcza - lalki artystyczne: podatek, import

    Dzień dobry!
    Założyłam jednoosobową działalność gospodarczą o punktach PKD:
    Przeważający - 4791Z i 9003Z.
    Zajmuję się rzeźbieniem prototypów lalek, a następnie zlecam firmie odlewniczej odlanie ich w żywicy. Lalki te traktuję jako dzieła artystyczne. Ze względu na sporą ilość części oraz ze względu ...

    kategoria: Import / Eksport

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Porady Firma

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.