eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Faktura pro forma w 2014 roku


2013-10-16 07:51 autor: konto usunięte

13 972 odsłon

Faktura pro forma w 2014 roku

Wprawdzie dopiero październik, ale mam pytanie o proformy w 2014 roku. Czy to prawda, że będą uznawane za normalne faktury? Ja zwykle najpierw wystawiam pro formę, na podstawie której klient płaci i wtedy zaliczkową albo zwykłą sprzedażową.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-10-16 07:58 autor odpowiedzi: wfirma.pl - księgowość online

    Faktycznie, od nowego roku proforma z takimi elementami jakie niezbędne są na fakturze- może być traktowana jak faktura z pełnymi tego konsekwencjami. Aby pro forma była traktowana nadal jak oferta handlowa trzeba będzie usunąć z niej część elementów, np nr NIP, podział na netto -VAT- brutto (zostawiając np tylko brutto).

    Ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego i księgowości w serwisie wfirma.pl

    Oceń odpowiedź 2 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-10-16 08:03 autor odpowiedzi: konto usunięte

    No to ok, bo moi kontrahenci przyzwyczaili się do proform. Przy okazji mam pytanie o terminy wystawiania faktur w 2014 roku, przykład sprzedaż z formą płatności przelew terminowy albo otrzymanie zapłaty. W obydwu przypadkach termin 7 dni od zdarzenia nieobowiązuje ?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-10-16 08:08 autor odpowiedzi: wfirma.pl - księgowość online

    W 2014 roku pod względem wystawiania faktur będzie rewolucja. Dzień wydania towaru oraz otrzymania zapłaty- stanowią moment powstania obowiązku podatkowego. Co za tym idzie w tym okresie należy wykazać i rozliczyć podatek VAT. Natomiast na samo wystawienie faktury jest czas aż do 15 dnia następnego miesiąca. Zatem czas na wystawienie faktury jest dłuższy, a faktura jest tylko formalnością, bowiem z VAT trzeba się i tak rozliczyć za okres, w którym miało miejsce dane zdarzenie.

    Ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego i księgowości w serwisie wfirma.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-10-16 08:14 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Chyba rozumiem, ale jeszcze taki przykład: wydaję towar 30 stycznia, fakturę wystawiam 15 lutego. Z VAT rozliczam się za styczeń? Data wystawienia nie ma znaczenia i będzie w podatkach tak samo jesli wystawię ją 30 stycznia czy 15 lutego ?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-10-16 08:18 autor odpowiedzi: wfirma.pl - księgowość online

    Zgadza się, w tym przypadku podatek i tak trzeba będzie rozliczyć za styczeń. Różnica tylko będzie dla odbiorcy- przedsiębiorcy. Bowiem on z kolei VAT może odliczyć u siebie w momencie otrzymania faktury. Jeśli ją Pan przekazę wraz z towarem 30 stycznia, to kontrahent za ten okres będzie też mógł u siebie dokonać odliczenia.

    Ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego i księgowości w serwisie wfirma.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-10-16 08:48 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

    I właśnie dlatego (prawo do odliczenia vat u nabywcy) w praktyce zapewne faktury będą wystawiane w dniu dostawy (a najpóźniej na koniec miesiąca, w któym dokonano dostawy).

    Księgowa obsługa internetowa - cała Polska. Ceny już od 39,90/mc. www.taxnetto.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2013-07-15 10:48 przez konto usunięte

    Zaliczka na 100% wartości. Czy muszę wystawiać fakturę końcową na 0 zł?

    Otrzymałam przedpłatę do towaru, którego nie mam na magazynie. Wystawiam więc fakturę VAT zaliczkową, a realizacja zamówienia będzie za 2 tygodnie. Zaliczka była na całość zamówienia. Czy w związku z tym muszę wystawiać fakturę końcową na 0 zł?
    Przy okazji mam pytanie: jak jestem na KPiR, to jak roz...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-12-21 17:53 przez konto usunięte

    Czy będę mógł wystawiać faktury VAT na 8% w 2014 r.?

    Moja firma świadczy usługi montażu stolarki budowlanej oraz sprzedaje stolarkę budowlaną (głównie okna i drzwi). Chciałem zapytać, czy po 31.12.2013 nadal będę mógł wystawiać faktury z 8% stawką VAT, a jeżeli tak, to w jakich przypadkach i czego będę musiał żądać od klienta, żeby być w zgodzie z now...

  • Robert_001

    Dodano 2017-05-30 10:31 przez Robert_001

    VAT w Unii Europejskiej

    Chciałbym dowiedzieć się czy świadcząc usługi fotograficzne (74.20.z) na terenie kraju dla klienta z UE (firma lub osoba prywatna), jestem zobowiązany posiadać NIP PL? Usługę wykonuje w Polsce, usługa wysyłana jest za granicę (e-mail lub pocztą), nabywca (firma) na rachunku (fakturze) będzie z kraj...

  • lima3

    Dodano 2014-02-28 10:31 przez lima3

    Jaką mamy wystawić fakturę na dostawę towaru?

    Odbiorca wymaga adres na fakturze oddziału w Szwajcari a NIP GB a towar mamy dostarczyć do oddziału w Wielkiej Brytanii. Zarówno nasza firma, jak odbiorca zarejestrowana dla transakcji UE.

  • konto usunięte

    Dodano 2013-10-03 21:00 przez konto usunięte

    Jaki VAT wystawiać fakturę, jeśli usługę wykonała niemiecka firma w dla polskiej w Polsce?

    Dzień dobry,
    mam niemiecką firmę i usługę wykonałem w Polsce. Jaki wystawiam VAT na fakturze? Niemiecki czy polski, a może fakturę zerową?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Jak wystawiać faktury zaliczkowe i końcowe VAT?

    Jak wystawiać faktury zaliczkowe i końcowe VAT?

    Faktury zaliczkowe i końcowe to najczęściej występujące podtypy faktury w obrocie gospodarczym. Z tego też powodu znajomość elementów i zasad wystawiania tych dokumentów jest esencjonalne dla każdego przedsiębiorstwa, któremu zależy na ...

  • Jak wystawić krajową fakturę z odwrotnym obciążeniem?

    Jak wystawić krajową fakturę z odwrotnym obciążeniem?

    Sprzedajesz stal, złom, sprzęt komputerowy czy do gier, bądź inne podobne towary firmom? Pamiętaj, że jako sprzedawca w wystawianych fakturach nie powinieneś naliczać podatku VAT - ten bowiem rozlicza kupujący. Jak wystawić fakturę na ...

  • NIP na fakturze VAT to element ważny ale nie strategiczny

    NIP na fakturze VAT to element ważny ale nie strategiczny

    W podatkach faktura VAT ma bardzo ważne znaczenie. Jest to bowiem podstawowy dokument źródłowy, służący do rozliczeń ze skarbówką - tak zarówno w podatku dochodowym jak i podatku od towarów i usług. Faktura jest dokumentem zdefiniowanym ...

  • Czy faktura bez NIP nabywcy pozbawia prawa do odliczenia VAT?

    Czy faktura bez NIP nabywcy pozbawia prawa do odliczenia VAT?

    Dokumentem uprawniającym do fizycznego odliczenie podatku VAT jest z reguły faktura wystawiona przez sprzedawcę. Faktura taka winna zawierać ściśle określone elementy, które wymienia wprost ustawa oraz rozporządzenia wykonawcze wydane na ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania