eGospodarka.pl

Twoje ustawienia

Porady

Kategorie

EKSPERCI

Wprawdzie dopiero październik, ale mam pytanie o proformy w 2014 roku. Czy to prawda, że będą uznawane za normalne faktury? Ja zwykle najpierw wystawiam pro formę, na podstawie której klient płaci i wtedy zaliczkową albo zwykłą sprzedażową.

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-10-16 07:58 autor odpowiedzi: wfirma.pl - księgowość online

  Faktycznie, od nowego roku proforma z takimi elementami jakie niezbędne są na fakturze- może być traktowana jak faktura z pełnymi tego konsekwencjami. Aby pro forma była traktowana nadal jak oferta handlowa trzeba będzie usunąć z niej część elementów, np nr NIP, podział na netto -VAT- brutto (zostawiając np tylko brutto).

  Ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego i księgowości w serwisie wfirma.pl

  Oceń odpowiedź 1 2

  skomentuj

 • 2013-10-16 08:03 autor odpowiedzi: konto usunięte

  No to ok, bo moi kontrahenci przyzwyczaili się do proform. Przy okazji mam pytanie o terminy wystawiania faktur w 2014 roku, przykład sprzedaż z formą płatności przelew terminowy albo otrzymanie zapłaty. W obydwu przypadkach termin 7 dni od zdarzenia nieobowiązuje ?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj

 • 2013-10-16 08:08 autor odpowiedzi: wfirma.pl - księgowość online

  W 2014 roku pod względem wystawiania faktur będzie rewolucja. Dzień wydania towaru oraz otrzymania zapłaty- stanowią moment powstania obowiązku podatkowego. Co za tym idzie w tym okresie należy wykazać i rozliczyć podatek VAT. Natomiast na samo wystawienie faktury jest czas aż do 15 dnia następnego miesiąca. Zatem czas na wystawienie faktury jest dłuższy, a faktura jest tylko formalnością, bowiem z VAT trzeba się i tak rozliczyć za okres, w którym miało miejsce dane zdarzenie.

  Ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego i księgowości w serwisie wfirma.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj

 • 2013-10-16 08:14 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Chyba rozumiem, ale jeszcze taki przykład: wydaję towar 30 stycznia, fakturę wystawiam 15 lutego. Z VAT rozliczam się za styczeń? Data wystawienia nie ma znaczenia i będzie w podatkach tak samo jesli wystawię ją 30 stycznia czy 15 lutego ?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj

 • 2013-10-16 08:18 autor odpowiedzi: wfirma.pl - księgowość online

  Zgadza się, w tym przypadku podatek i tak trzeba będzie rozliczyć za styczeń. Różnica tylko będzie dla odbiorcy- przedsiębiorcy. Bowiem on z kolei VAT może odliczyć u siebie w momencie otrzymania faktury. Jeśli ją Pan przekazę wraz z towarem 30 stycznia, to kontrahent za ten okres będzie też mógł u siebie dokonać odliczenia.

  Ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego i księgowości w serwisie wfirma.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj

 • 2013-10-16 08:48 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

  I właśnie dlatego (prawo do odliczenia vat u nabywcy) w praktyce zapewne faktury będą wystawiane w dniu dostawy (a najpóźniej na koniec miesiąca, w któym dokonano dostawy).

  Księgowa obsługa internetowa - cała Polska. Ceny już od 39,90/mc. www.taxnet.cc.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

PODOBNE PYTANIA

O serwisie . Dla prasy . Regulamin . Polityka prywatności . Reklama . Kontakt . Uwagi i błędy
Na skróty: Oferty pracy Kodeks pracy Kredyty i lokaty Wskaźniki i stawki Wzory dokumentów Kalkulatory Tematy Usenet

Copyright © Kasat Sp. z o.o.

 
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.