eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Faktura pro forma w 2014 roku


2013-10-16 07:51 autor: konto usunięte

13 173 odsłon

Faktura pro forma w 2014 roku

Wprawdzie dopiero październik, ale mam pytanie o proformy w 2014 roku. Czy to prawda, że będą uznawane za normalne faktury? Ja zwykle najpierw wystawiam pro formę, na podstawie której klient płaci i wtedy zaliczkową albo zwykłą sprzedażową.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-10-16 07:58 autor odpowiedzi: wfirma.pl - księgowość online

  Faktycznie, od nowego roku proforma z takimi elementami jakie niezbędne są na fakturze- może być traktowana jak faktura z pełnymi tego konsekwencjami. Aby pro forma była traktowana nadal jak oferta handlowa trzeba będzie usunąć z niej część elementów, np nr NIP, podział na netto -VAT- brutto (zostawiając np tylko brutto).

  Ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego i księgowości w serwisie wfirma.pl

  Oceń odpowiedź 2 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-10-16 08:03 autor odpowiedzi: konto usunięte

  No to ok, bo moi kontrahenci przyzwyczaili się do proform. Przy okazji mam pytanie o terminy wystawiania faktur w 2014 roku, przykład sprzedaż z formą płatności przelew terminowy albo otrzymanie zapłaty. W obydwu przypadkach termin 7 dni od zdarzenia nieobowiązuje ?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-10-16 08:08 autor odpowiedzi: wfirma.pl - księgowość online

  W 2014 roku pod względem wystawiania faktur będzie rewolucja. Dzień wydania towaru oraz otrzymania zapłaty- stanowią moment powstania obowiązku podatkowego. Co za tym idzie w tym okresie należy wykazać i rozliczyć podatek VAT. Natomiast na samo wystawienie faktury jest czas aż do 15 dnia następnego miesiąca. Zatem czas na wystawienie faktury jest dłuższy, a faktura jest tylko formalnością, bowiem z VAT trzeba się i tak rozliczyć za okres, w którym miało miejsce dane zdarzenie.

  Ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego i księgowości w serwisie wfirma.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-10-16 08:14 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Chyba rozumiem, ale jeszcze taki przykład: wydaję towar 30 stycznia, fakturę wystawiam 15 lutego. Z VAT rozliczam się za styczeń? Data wystawienia nie ma znaczenia i będzie w podatkach tak samo jesli wystawię ją 30 stycznia czy 15 lutego ?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-10-16 08:18 autor odpowiedzi: wfirma.pl - księgowość online

  Zgadza się, w tym przypadku podatek i tak trzeba będzie rozliczyć za styczeń. Różnica tylko będzie dla odbiorcy- przedsiębiorcy. Bowiem on z kolei VAT może odliczyć u siebie w momencie otrzymania faktury. Jeśli ją Pan przekazę wraz z towarem 30 stycznia, to kontrahent za ten okres będzie też mógł u siebie dokonać odliczenia.

  Ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego i księgowości w serwisie wfirma.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-10-16 08:48 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

  I właśnie dlatego (prawo do odliczenia vat u nabywcy) w praktyce zapewne faktury będą wystawiane w dniu dostawy (a najpóźniej na koniec miesiąca, w któym dokonano dostawy).

  Księgowa obsługa internetowa - cała Polska. Ceny już od 39,90/mc. www.taxnetto.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Jak wystawić krajową fakturę z odwrotnym obciążeniem?

  Jak wystawić krajową fakturę z odwrotnym obciążeniem?

  Sprzedajesz stal, złom, sprzęt komputerowy czy do gier, bądź inne podobne towary firmom? Pamiętaj, że jako sprzedawca w wystawianych fakturach nie powinieneś naliczać podatku VAT - ten bowiem rozlicza kupujący. Jak wystawić fakturę na ...

 • NIP na fakturze VAT to element ważny ale nie strategiczny

  NIP na fakturze VAT to element ważny ale nie strategiczny

  W podatkach faktura VAT ma bardzo ważne znaczenie. Jest to bowiem podstawowy dokument źródłowy, służący do rozliczeń ze skarbówką - tak zarówno w podatku dochodowym jak i podatku od towarów i usług. Faktura jest dokumentem zdefiniowanym ...

 • Czy faktura bez NIP nabywcy pozbawia prawa do odliczenia VAT?

  Czy faktura bez NIP nabywcy pozbawia prawa do odliczenia VAT?

  Dokumentem uprawniającym do fizycznego odliczenie podatku VAT jest z reguły faktura wystawiona przez sprzedawcę. Faktura taka winna zawierać ściśle określone elementy, które wymienia wprost ustawa oraz rozporządzenia wykonawcze wydane na ...

 • Zasady wystawiania faktur elektronicznych: kontrola biznesowa

  Zasady wystawiania faktur elektronicznych: kontrola biznesowa

  Faktura jest dokumentem, który zawiera określone w ustawie o VAT (jak też przepisach wykonawczych) odpowiednie informacje. Dokument ten nie musi przyjąć formy papierowej - coraz popularniejsze są faktury elektroniczne (czyli otrzymane w ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.