eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKadry / Wynagrodzenia / BHP › 1/2 etatu a urlop


2008-04-18 14:42 autor: Alicja62

3 396 odsłon

1/2 etatu a urlop

Witam sedecznie.

Nie znalazłam na forum odpowiedzi na pytanie:

Jak należy udzielić i rozliczyć urlop dla pracownika zatr. na 1/2 etetu -5 dni pracy po 4 godz. /pn-pt/ -

wymiar url. 26 dni ?

Jaki wymiar urlopu ?

Ile godzin zaliczyć do 1 dnia urlopu?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2008-04-21 19:16 autor odpowiedzi: teresa

    Urlop wypoczynkowy dla osóby pracującej w niepełnym wymiarze etatu przelicza się proporcjonalnie do wymiaru etatu. Tu 1/2 z 26 dni, czyli 13 dni po 8 godz.

    Urlopu udzela się w dni będące dniami pracy w wymiarze godzin, które byłyby gdzinami pracy. Poniżej art. z KP na ten temat:

    Art. 154.

    § 1. Wymiar urlopu wynosi:

    1) 20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,

    2) 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

    § 2. Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar urlopu określony w § 1; niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

    § 3. Wymiar urlopu w danym roku kalendarzowym, ustalony na podstawie § 1 i 2, nie może przekroczyć wymiaru określonego w § 1.

    ...........

    Art. 154[2].

    § 1. Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu, z zastrzeżeniem § 4.

    § 2. Przy udzielaniu urlopu zgodnie z § 1, jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.

    § 3. Przepis § 1 i 2 stosuje się odpowiednio do pracownika, dla którego dobowa norma czasu pracy, wynikająca z odrębnych przepisów, jest niższa niż 8 godzin.

    § 4. Udzielenie pracownikowi urlopu w dniu pracy w wymiarze godzinowym odpowiadającym części dobowego wymiaru czasu pracy jest dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Kadry / Wynagrodzenia / BHP

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Porady Firma

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.