eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKadry / Wynagrodzenia / BHP › wynagrodzenie za 1/2 etatu


2008-02-06 20:01 autor: whelenka

3 860 odsłon

wynagrodzenie za 1/2 etatu

Pracownik zatrudniony um.o prace 1/2 etatu,wynagrodzenie brutto 600 PLN, od następnego miesiaca zatrudniony rowniez na pół etatu u innego pracodawcy. Czy 1-szy pracodawca odlicza kwotę wolną od podatku? Ponieważ wychodzi ujemny podatek, czy składka ubezp. zdrowotnego jest wpisywana w kwocie potrąconej zaliczki na podatek dochodwy i czy w takiej wysokosci wpisywana jest w deklaracji ZUS?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2008-02-06 21:51 autor odpowiedzi: Joanna.P

  Składka na ubezpieczenie zdrowotne wyniesie 28,24 zł i w takiej wysokości powinna być wpisana do deklaracji ZUS.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2008-02-07 16:41 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Zaliczka na podatek nie wychodzi ujemna. Nie ma takiego czegoś. A pracodawca w pierwszej kolejności obliczony podatek zmniejsza o kwotę wolną (czyli w tym roku 48,90 zł). Proszę zauważyć, że gdyby pracodawca nie zmniejszał zaliczki o kwotę wolną od podatku, to składki ub. zdrowotnego wyniosłyby odpowiednio (przy standardowych kosztach uzyskania przychodu): 46,60 zł (9%) i 40,12 zł (7,75% - tyle odlicza się od podatku) i wystąpiłaby zaliczka na podatek w wysokości 37 zł (podstawa obliczenia podatku to 406 zł).

  Także poprzez potrącanie kwoty wolnej nie występuje zaliczka na podatek podlegająca wpłacie do urzędu oraz ma miejsce ograniczenie składki zdrowotnej do wysokości potrąconej zaliczki (czyli do 28,24 zł).

  Oddzielną kwestią jest natomiast to, czy teraz pracownik pracuje tylko na pół etatu, czy u dwóch pracodawców po pół etatu?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2008-02-11 18:52 autor odpowiedzi: ilona.janicka

  Pracuję na 1/8 etatu, czy liczy się to do emerytury jako pełny rok czy tylko 1,5 m-ca? Kwota zarejestrowania z pełnego etatu od 01.01.2008r. wynosi 1126 ( najniższa krajowa)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Kadry / Wynagrodzenia / BHP

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.