eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKadry / Wynagrodzenia / BHP › Nie chcę zwolnić pracownika, a muszę. Czy jest jakieś wyjście?


2017-10-11 08:45 autor: TBachanski

1 366 odsłon

Nie chcę zwolnić pracownika, a muszę. Czy jest jakieś wyjście?

Witam,

jestem dyrektorem w jednej z zagranicznych firm i właśnie spotkałem się z problemem nie do przejścia, ale mimo wszystko proszę o pomoc. Być może istnieje rozwiązanie tego problemu.

Sytuacja jest dość dramatyczna. Firma zamyka jeden z oddziałów i siłą rzeczy do zwolnienia jest jeden z kierowników jednego z oddziałów i część personelu. Jedna  z kierowniczek, bo mówimy tu o kobietach - pracowita, odpowiedzialna, zaangażowana każdy chciałby mieć takiego pracownika. Druga z pracownic, nie integrująca się z firmą, leniwa, spychająca pracę i odpowiedzialność na podwładnych. Komu wręczyć wypowiedzenie? Wybór dla mnie jest prosty.

Niestety na kilka dni przed godziną "0" kierowniczka nr 2  spodziewając się wypowiedzenia złożyła wniosek o zmniejszenie etatu do 7/8, ze względu na to iż ma dziecko do lat 4 spełnia warunki. W tej sytuacji zostaje mi zwolnić pracownika, którego nie chcę zwolnić, a muszę zostawić osobę, która nigdy nie powinna nigdy znaleźć się na tym stanowisku.

Dodam jeszcze, że nie są to zwolnienia grupowe ani firma nie znajduje się w upadłości.

Proszę o pomoc.

Z góry dziękuję

T.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2017-10-13 13:00 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Proszę zobaczyć, czy jest możliwość przeniesienia Pani, z której pracy jest Pan zadowolony do innego ooddziału na tożsame stanowisko lub na inne stanowisko które odpowiada kompetencjom pracownicy. Z drugą Panią można rozwiązać umowe bez wypowiedzenia z winy pracownika- jednak taka rzecz Pracodwca musi udowodnić i musi byc to niepodważalne. Bądź przeczekać okres ochronny i wtedy zwolnić pracownice.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2017-10-16 10:04 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Hmm - a może by tak spróbować tutaj z wypowiedzeniem zmieniającym i zaproponować warunki, których niechciamy pracownik nie zaakceptuje?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2017-10-16 11:05 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Stanowisko SN z dnia 12 maja 2011 (II PK 6/2011, Lex Polonica nr 2516266), w którym stwerdza, że pracownikowi przysługuje bezwględna ochrona stosunku pracy w w/w przypadku korzystania z obniżonego wymiaru czasu pracy, oraz stwierdza, że możliwe jest zastosowanie ustawy z dnia 13 marca 2013 r o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikiem stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika (Dz. U. z 2003, Nr 90 poz. 844 ze zm, tzw. ustawa o zwolnieniach grupowych), możliwe jest zlikwidowanie etatu a pracownikowi wręczenie wypowiedzenia umowy o pracę. W przypadku wręczenie wypowiedzenia zmieniajacego i skierowania sprawy do sądu, może być ono zakwestionowane.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • annady796

    Dodano 2017-07-18 22:51 przez annady796

    Druga ciąża po wychowawczym i skróconym wymiarze czasu pracy

    Witam,po urlopie wychowawczym wróciłam do pracy na 7/8 etatu aby zachować ochronę przed zwolnieniem z pracy przez 12 miesięcy. W pierwszym miesiącu pracy musiałam wziąć tydzień L4 na dziecko. W drugim miesiącu pracy okazało się, że jestem w zagrożonej ciąży i obecnie przebywam na L4 ciążowym. Zastan...

  • Xymenka

    Dodano 2017-05-15 13:14 przez Xymenka

    Zmiana godzin pracy rodziców

    Witam, pracuję w firmie gdzie w dziale, w którym jestem zatrudniona, obowiązują godziny pracy od 7.30 do 15.30 (od poniedziałku do piątku). Obecnie prezes zamierza wprowadzić godziny od 9.00 do 17.00 (od poniedziałku do piątku), a także dyżury w soboty (raz ja, raz koleżanka) tylko dla naszego dział...

  • jaga14

    Dodano 2017-03-28 11:35 przez jaga14

    Przerwy na karmienie. Kiedy trzeba je zgłosić?

    Witam,  na ile przed powrotem do pracy należy złożyć oświadczenie o zamiarze korzystania z przerw na karmienie? Z przerw chcę korzystać łącznie.  Czy w takiej sytuacji pracodawca może narzucić mi godziny, w których mam korzystać czy musi przychylić się do godzin jakie ja wskażę we wniosku?

  • Pelagia

    Dodano 2017-02-12 11:41 przez Pelagia

    Czy dyrektor może zwolnić nauczyciela mianowanego lub ograniczyć mu etat?

    Witam,jestem nauczycielem mianowanym na całym etacie, razem ze mną pracuje jeszcze czterech nauczycieli również zatrudnionych na podstawie mianowania. Ostatnio dyrektor szkoły poinformował nas, że nie ma dla nas godzin gdyż musi zapewnić pół etatu dla nauczyciela kontraktowego wracającego z urlopu m...

  • STERLET90

    Dodano 2017-01-07 18:34 przez STERLET90

    Zamknięcie sklepu a zwolnienie pracownika

    Witam,firma w której pracuję ma kilka sklepów w mieście, w którym mieszkam. Umowę każdy pracownik ma podpisaną na miasto nie na sklep, ale listy obecności (nawet jeśli pracujemy w innym sklepie), podpisujemy w sklepie, w którym zostałyśmy zatrudnione.I stąd moje pytanie. Prawdopodobnie firma zamyka ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Kadry / Wynagrodzenia / BHP

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania