eGospodarka.pl

Twoje ustawienia

Porady

Kategorie

EKSPERCI

Pytania i odpowiedzi

czy f-ra za zakup okularów przez pracownika do pracy przy komputerze ma być wystawiona na zakład pracy?

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2008-07-11 13:38 autor odpowiedzi: Renata79

  Tak powinna zostać wystawiona na zakład pracy bo przecież na tej podstawie czyli na podstawie faktury z pełnymi danymi spółki można ją rejestrować w systemie.finans.-księg.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj

 • 2008-08-12 23:28 autor odpowiedzi: konto usunięte

  mam pytanie na jaki przepis można sie w tym wypadku powołać???

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj

 • 2008-08-13 09:34 autor odpowiedzi: skrzypek.l

  Sposób finansowania zakupu okularów przez pracownika jest określany przez pracodawcę i zależy od przyjętych u niego zasad. Najczęściej odbywa się to tak, że pracownik sam kupuje okulary i na podstawie przedłożonej faktury ubiega się od pracodawcy o zwrot kosztów ich zakupu.

  Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ww. ustawy. Zwrot kosztów zakupu okularów korygujących jest ponoszony przez pracodawcę w celu zapewnienia pracownikowi bezpiecznych warunków pracy przy monitorze ekranowym. A więc dla pracodawcy kwota zwrotu jest kosztem uzyskania przychodu. Jeżeli w przepisach wewnątrzzakładowych została określona kwota, do wysokości której pracodawca dokonuje zwrotu wydatku na zakup okularów, kosztem uzyskania przychodu będzie kwota do wysokości tego limitu.

  Odliczenie VAT z faktury dokumentującej zakup okularów możliwe jest tylko wtedy, gdy faktura jest wystawiona na pracodawcę. Jeśli pracodawca dokonuje częściowego zwrotu kosztów wynikających z faktury, to VAT może odliczyć tylko od wysokości dokonanego zwrotu. Zasada ta wynika z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, który zabrania odliczenia kwoty podatku od nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatków na ich nabycie nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Podstawą odliczenia podatku naliczonego są więc wydatki w wysokości faktycznie zwróconej pracownikowi i zaliczonej do kosztów uzyskania przychodów. W przypadku, gdy faktura dokumentująca zakup okularów wystawiona została na pracownika, prawo do odliczenia VAT z tej faktury nie przysługuje.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

O serwisie . Dla prasy . Regulamin . Polityka prywatności . Reklama . Kontakt . Uwagi i błędy
Na skróty: Oferty pracy Kodeks pracy Kredyty i lokaty Wskaźniki i stawki Wzory dokumentów Kalkulatory Tematy Usenet

Copyright © Kasat Sp. z o.o.

 
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.