eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKadry / Wynagrodzenia / BHP › dokumentowanie zakupu okularów dofinansowywanego przez zakład pracy


Szukaj pytań i odpowiedzi

Wpisz szukane słowa:

np. zasiłek macierzyński, zwolnienie lekarskie » zobacz popularne tematy

2008-06-25 10:41 autor: Krystyna88

1 430 odsłon

dokumentowanie zakupu okularów dofinansowywanego przez zakład pracy

czy f-ra za zakup okularów przez pracownika do pracy przy komputerze ma być wystawiona na zakład pracy?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2008-07-11 13:38 autor odpowiedzi: Renata79

    Tak powinna zostać wystawiona na zakład pracy bo przecież na tej podstawie czyli na podstawie faktury z pełnymi danymi spółki można ją rejestrować w systemie.finans.-księg.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-08-12 23:28 autor odpowiedzi: konto usunięte

    mam pytanie na jaki przepis można sie w tym wypadku powołać???

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-08-13 09:34 autor odpowiedzi: skrzypek.l

    Sposób finansowania zakupu okularów przez pracownika jest określany przez pracodawcę i zależy od przyjętych u niego zasad. Najczęściej odbywa się to tak, że pracownik sam kupuje okulary i na podstawie przedłożonej faktury ubiega się od pracodawcy o zwrot kosztów ich zakupu.

    Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ww. ustawy. Zwrot kosztów zakupu okularów korygujących jest ponoszony przez pracodawcę w celu zapewnienia pracownikowi bezpiecznych warunków pracy przy monitorze ekranowym. A więc dla pracodawcy kwota zwrotu jest kosztem uzyskania przychodu. Jeżeli w przepisach wewnątrzzakładowych została określona kwota, do wysokości której pracodawca dokonuje zwrotu wydatku na zakup okularów, kosztem uzyskania przychodu będzie kwota do wysokości tego limitu.

    Odliczenie VAT z faktury dokumentującej zakup okularów możliwe jest tylko wtedy, gdy faktura jest wystawiona na pracodawcę. Jeśli pracodawca dokonuje częściowego zwrotu kosztów wynikających z faktury, to VAT może odliczyć tylko od wysokości dokonanego zwrotu. Zasada ta wynika z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, który zabrania odliczenia kwoty podatku od nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatków na ich nabycie nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Podstawą odliczenia podatku naliczonego są więc wydatki w wysokości faktycznie zwróconej pracownikowi i zaliczonej do kosztów uzyskania przychodów. W przypadku, gdy faktura dokumentująca zakup okularów wystawiona została na pracownika, prawo do odliczenia VAT z tej faktury nie przysługuje.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Kadry / Wynagrodzenia / BHP

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Porady Firma

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.