eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKadry / Wynagrodzenia / BHP › Zwolnienie z pracy po urlopie wychowawczym. Jakie prawa ma pracodawca?


2013-12-29 23:25 autor: Justi_h

3 082 odsłon

Zwolnienie z pracy po urlopie wychowawczym. Jakie prawa ma pracodawca?

Witam,

do końca roku tj. 31.12.2013 r. przebywam na urlopie wychowawczym. Od Nowego Roku wracam do pracy. 16.12.2013 złożyłam wniosek o obniżenie etatu na 7/8 od 01.01 do 31.12.2014 r. Do dnia dzisiejszego nie miałam odpowiedzi od szefa. Zatem skontaktowałam się z nim. Chciałam się z nim spotkać, by ustalić wszystko przed moim powrotem. Szef powiedział, że jedyne co możemy ustalić, to jak się polubownie rozstać, bo on mnie już nie chce przywrócić. Twierdzi, że likwiduje firmę, a na moje pytanie kiedy zamyka odpowiedział, że jeszcze nie wie.

Jak powiedziałam, że musi mnie przywrócić to stwierdził, że go nie stać na zatrudnianie dwóch osób na tym stanowisku i z moją zastępczynią też będzie się musiał później pożegnać, ponieważ chce redukować zatrudnienie i zamknąć firmę. Teraz nie do końca wiem, jak to rozegrać. Bo prawnie jestem chroniona przed zwolnieniem, a szef teraz kombinuje, jak mnie pozbawić dochodów i zostawić z niczym.

Nie chcę iść mu na rękę, bo nie mogę sobie pozwolić na brak dochodów, a innej pracy nie mam. Nie chcę też podpisywać rozwiązania umowy za porozumieniem stron bo nie dostanę płatnego bezrobocia. Chciałabym pracować. Czy takie zachowanie szefa powinnam zgłosić do PIP? Jak mądrze to z nim rozegrać, by przywrócił mnie do pracy?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-12-30 10:42 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Generalnie szef musi zgodzić się na Pani powrót do pracy. Natomiast, gdyby faktycznie nastąpiła likwidacja firmy, to nic Panią nie uchroni od zwolnienia. Wypowiedzenie pracy może być za porozumieniem, ale musi być z przyczyn nie leżących po stronie pracownika. Wtedy zasiłek dostanie Pani po 7 dniach od rejestracji w UP.
    Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting zaktualizował/a odpowiedź 2013-12-30 10:43
    Jeżeli będzie robił problemy, to takjakPani napisała, może poinformować PIP.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Ela1911

    Dodano 2013-12-20 09:44 przez Ela1911

    Ochrona przedemerytalna a zwolnienie w spółce z o.o. zatrudniającej jednego pracownika

    Witam,
    w wyniku złej sytuacji finansowej spółki zatrudniającej jednego pracownika - od września br objętego ochroną przedemerytalną - właściciele spółki postanowili zaproponować mu rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron. Ta propozycja została odrzucona przez pracownika.
    Czy istnieje możliwość zwol...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-11-12 18:18 przez konto usunięte

    Czy należy się zasiłek, jeśli mąż ma pole o powierzchni 2 ha przeliczeniowego?

    Witam,
    czy należy mi się cokolwiek z urzędu pracy, jeśli zwolni mnie pracodawca, po powrocie z urlopu wychowawczego (3-letniego)? Umowę mam na czas nieokreślony, miałam minimalne wynagrodzenie.
    Problemem jest to, że wyłącznie na męża jest ziemia, ok. 5 ha przeliczeniowego. Czy w związku z tym, muszę...

  • pedagog

    Dodano 2013-10-21 20:36 przez pedagog

    Jak korzystnie rozwiązać umowę po urlopie wychowawczym?

    Witam,
    w związku ze zbliżającym się ku końcowi urlopem wychowawczym, proszę o poradę. Chciałabym aby to pracodawca mnie zwolnił. Wiem, że osoba wracająca z urlopu wychowawczego jest szczególnie chroniona przez polskie prawo, jednak razem z pracodawcą doszliśmy do wniosku, że raczej nie ma dla mnie ...

  • słoneczko37

    Dodano 2013-10-03 09:32 przez słoneczko37

    Powrót do pracy po urlopie wychowawczym na niepełny etat

    Witam,
    na dniach wracam do pracy po skróceniu urlopu wychowawczego. Będzie to  3/4 etatu. Moje pytanie jest następujące: czy po powrocie do pracy jestem jakoś prawnie chroniona przed zwolnieniem (kiedyś było coś takiego, a teraz nie wiem po tych zmianach).
    Drugie pytanie: czy pracodawca może wręczyć...

  • malaasica

    Dodano 2013-09-29 21:11 przez malaasica

    Powrót z urlopu wychowawczego a zwolnienie z pracy

    Dnia 8.10 2013 kończy mi się urlop wychowawczy. Chcę wrócić do pracy, ale prawdopodobnie nie ma dla mnie miejsca, ponieważ zmniejszono oddział i nie potrzeba już tylu pracowników. Wiem, że pracuje tam jedna osoba na "zastępstwo" za koleżankę, ja mam umowę na czas nieokreślony. Czy mimo to, pracodawc...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Artykuł 23&1 Kodeksu Pracy - ochrona czy eliminacja?

    Artykuł 23&1 Kodeksu Pracy - ochrona czy eliminacja?

    W czasie licznych przekształceń własnościowych, aby uchronić pracowników przed „niehumanitarnymi” zwolnieniami z pracy ustawodawca zadbał o to, aby wesprzeć ich w razie zwolnień (czytaj ochronić). Wprowadził nowelizację ...

  • Odroczony urlop rodzicielski: pole do nadużyć?

    Odroczony urlop rodzicielski: pole do nadużyć?

    Wśród wielu zmian, którym w ostatnim czasie poddawany jest Kodeks pracy, jedną z istotniejszych jest nowelizacja z dnia 24 lipca 2015 r. wprowadzająca nowe rozwiązania w zakresie urlopów związanych z urodzeniem i wychowaniem dziecka. Z ...

  • Pracownik chroniony uniknie wypowiedzenia? Niekoniecznie

    Pracownik chroniony uniknie wypowiedzenia? Niekoniecznie

    Rozwiązanie umowy o pracę to dla pracodawcy każdorazowo spore wyzwanie. Trudno bowiem przewidzieć, jak zareaguje zaskoczony pracownik, czy uda się dojść do porozumienia i czy wskutek rozwiązania umowy nie będziemy musieli spotykać się z ...

  • Porozumienie stron a odprawa

    Porozumienie stron a odprawa

    Odprawę przy zwalnianiu z przyczyn niedotyczacych pracownika (wypłacaną w zakładach zatrudniających co najmniej 20 osób) musisz czasem wypłacić nawet wówczas, gdy podpisujesz z pracownikiem porozumienie rozwiązujące umowę o pracę (i nie ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Kadry / Wynagrodzenia / BHP

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania