eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaBHP › Delegacja zagraniczna - prowadzenie samochodu a badania lekarskie


2018-06-06 13:09 autor: m3ggi3

726 odsłon

Delegacja zagraniczna - prowadzenie samochodu a badania lekarskie

Firma wysyła pracowników w delegacje zagraniczne w celu szkolenia i zbierania materiałów. Na miejscu zagraniczna firma, do której są kierowani udostępnia im samochód służbowy (poruszają się nim m.in. aby dojechać do biura).

Bardzo proszę o informację, czy w takiej sytuacji osoby, które kierują tym pojazdem za granicą powinny mieć zrobione dodatkowe badania do prowadzenia samochodu?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2018-06-06 16:23 autor odpowiedzi: Marek Zarządzki Radca prawny

    Badania lekarskie pracowników korzystających z samochodów w celach służbowych.
    W przypadku kierowców obowiązek posiadania aktualnych badań lekarskich wynika nie tylko z przepisów Kodeksu pracy, lecz także z ustawy o transporcie drogowym.Powyższe badania są równoznaczne z badaniami lekarskimi wynikającymi z przepisów Kodeksu pracy. W związku z tym nie ma potrzeby, by pracownika kierowcę podlegającego przepisom ustawy o transporcie drogowym kierować na badania wymagane przez Kodeks pracy.Pracownicy kierujący pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, których konstrukcja pozwala na przewóz maksymalnie 9 osób łącznie z kierowcą, nie podlegają przepisom ustawy o transporcie drogowym. W związku z tym wykonują oni badania lekarskie na zasadach ogólnych określonych w Kodeksie pracy.W skierowaniu na badania profilaktyczne pracownika pracodawca określa stanowisko, na którym dana osoba ma być lub jest zatrudniona. W skierowaniu należy podać rodzaj wykonywanej pracy oraz środki techniczne, w jakie jest ono wyposażone, a mające wpływ na bezpieczeństwo i higienę pracy. Jeżeli pracownik podczas realizacji zadań służbowych wykorzystuje samochód osobowy, wówczas w skierowaniu na badania profilaktyczne należy zamieścić taką informację. Dzięki temu lekarz medycyny pracy przeprowadzający badania będzie mógł określić zakres oraz częstotliwość badań profilaktycznych, a także skierować pracownika na:-konsultację okulistyczną,-badania oceniające widzenie zmierzchowe oraz zjawisko olśnienia.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii BHP

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania