eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaAuto w firmie › Sprzedaż samochodu firmowego po likwidacji działalności.


2019-06-18 12:15 autor: Artgen

3 695 odsłon

Sprzedaż samochodu firmowego po likwidacji działalności.

Dzień dobry,

mam pytanie dotycząc samochodu, który był kupiony w 2010 roku na firmę jako osobowo-ciężarowy. Samochód był kupiony na kredyt i był odliczony VAT. W 2018 firmę zamknięto samochód przerejestrowano na osobowy.

Samochód chcę przekazać synowi. Czy to w formie umowy kupna-sprzedaży czy darowiźnie, wartość samochodu ok. 42 tys. zł. Jak to zrobić najlepiej aby najmniej bolało (finansowo)?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2019-06-19 08:15 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Darowizna nie wywoła skutków w podatku dochodowym. Syn musi jednak ją zgłosić do fiskusa, aby także nie zapłacił podaktu.Co do VAT - ten od samochodu powinien być wykazany przy likwidacji firmy. Obecnie zatem też nie wystąpi.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2020-01-22 12:46 autor odpowiedzi: MichałC

    Dzień dobry,

    Mam podobną sytuację jak wyżej opisana. Spotkałem różne odpowiedzi w internecie ale chyba każda dotyczy innej sytuacji. Mój tata zlikwidował firmę dwa lata temu przeszedł na emeryturę i dał mi samochód który był kupiony na firmę w 2010 r.

    Samochód jest zarejestrowany na tatę bo powiedziano mu że przez okres 6 lat nie może go sprzedać bo zapłaci podatek. Szukając w internecie informacji znalazłem ten wątek i rozumiem z niego że najlepiej jak zrobi darowiznę na syna ( wartość auta ok 38 tys zł ).

     

    A zatem;

     

    1. Rozumiem że darczyńca nie musi nigdzie zgłaszać darowizny samochodu po likwidacji firmy i nie płaci żadnych podatków od tej czynności i nie musi czekać 6 lat z darowizną jak to jest przy sprzedaży. Może darować go nawet miesiąc po likwidacji firmy.

     

    2. Obdarowany ( syn) zgłasza do urzędu skarbowego darowiznę i też nie płaci żadnego podatku ( spotkałem informację że niby 3% ale chyba błędna informacja ). Syn przerejestrowuje samochód na siebie i po okresie 6 miesięcy może sprzedać samochód bez konsekwencji podatkowych.

    Proszę o sprostowanie jeżeli błędnie zinterpretowałem odpowiedz  Pana eksperta.

    Pozdrawiam
    Michał  

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Darowizna na cele charytatywne a podatek VAT

    Darowizna na cele charytatywne a podatek VAT

    W ogólnokrajowym zrywie na rzecz pomocy dla Ukrainy uczestniczy wielu przedsiębiorców udowadniając, iż polskim firmom nie jest opcja koncepcja społecznej odpowiedzialności biznesu. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, iż wydatki na cele ...

  • Gospodarstwo rolne: zwrot VAT od środków trwałych rozłożony w czasie

    Gospodarstwo rolne: zwrot VAT od środków trwałych rozłożony w czasie

    Rolnik ryczałtowy po przejściu na rozliczanie VAT na zasadach ogólnych, może odzyskać część tego podatku zapłaconego przy zakupie maszyn rolniczych przed rejestracją, jeżeli te mieszczą się w tzw. okresie korekty VAT. Podatku tego nie ...

  • Kredyt z zabezpieczeniem – czy warto?

    Kredyt z zabezpieczeniem – czy warto?

    Na pewno nie jeden z nas odczuł na własnej skórze skutki źle wybranej oferty kredytowej, która sporo go później kosztowała. Co możemy zrobić, by nasza pożyczka była tańsza? Jakie są sposoby na tańszy kredyt? Sprawdźmy, o czym należy ...

  • Nieodpłatne przekazanie żywności a rozliczenie VAT

    Nieodpłatne przekazanie żywności a rozliczenie VAT

    Co do zasady wszelkie nieodpłatne świadczenia w myśl przepisów ustawy o podatku od towarów i usług są traktowane na równi z ich odpłatną dostawą. Wyjątkiem są tutaj prezenty małej wartości, drukowane materiały reklamowe czy próbki ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Auto w firmie

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania