eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaAuto w firmie › Ubezpieczenie auta a KUP


2014-02-17 13:40 autor: maciek_88

2 238 odsłon

Ubezpieczenie auta a KUP

Witam,

posiadam auto na EŚT od 01.01.2014 (rozpoczęta działalność). Polisa ubezpieczeniowa obowiązuje od 10.2013, składkę miałem rozbitą na dwie raty. W marcu płacę drugą ratę. Czy mogę tą marcową opłatę zaliczyć w koszt uzyskania przychodu?

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-02-17 14:32 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

    Proszę zwrócić uwagę na art.24d uopdof 
    Art. 24d. 1. W przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty wynikającej z faktury (rachunku), a jeżeli nie istniał obowiązek wystawienia faktury (rachunku) - kwoty wynikającej z umowy albo innego dokumentu, i nieuregulowania tej kwoty w terminie 30 dni od daty upływu terminu płatności, podatnik jest obowiązany do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z tych dokumentów.

    2. Jeżeli termin płatności jest dłuższy niż 60 dni, zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z dokumentów, o których mowa w ust. 1, dokonuje się z upływem 90 dni od daty zaliczenia tej kwoty do kosztów uzyskania przychodów, o ile nie została ona uregulowana w tym terminie.

    Pod datą wystawienia w kolumnie 13 wpisuje się całą wartość polisy.
    Jeśli płatność podzielona jest na raty - odliczamy 90dni i wyksięgujemy z  z kolumny 13 (znak -)nie zapłacone raty. Następnie w miesiącu zapaty raty księgujemy  tę zapłaconą ratę  w kolumnie 13  i tak postępujemy do momentu apłaty wszystkich rat
    A jeśli polisa płatna w całości to robimy tojednym zapisem  w kolumnie 13 

    www.deklar.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-02-17 15:01 autor odpowiedzi: maciek_88

    Dziękuje za odpowiedź, ale proszę o doprecyzowanie. Nie mogę wpisać całości ze znakiem - ponieważ polisa była wystawiona w ubiegłym roku, a działalność założona w 2014. Jeśli dobrze wszystko zrozumiałem to tej marcowej raty nie mogę wpisać, tylko muszę czekać do wystawienia niowej polisy. Jeśli się mylę to proszę mnie skorygować

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-02-17 18:16 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

    Wydaje się jednak, że w tej szczególnej sytuacji - rozpoczynania działalności od 1 stycznia 2014 r. - można potrącić koszt, o którym mowa w 2014 r. 
    Jeśli chodzi o stosowne zapisy w PKPiR, to należałoby wpisać koszt z tytułu zakupu polisy kol. 13 (wydatki pozostałe) PKPiR. 

     

    www.deklar.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • maciek_88

    Dodano 2014-01-10 11:07 przez maciek_88

    Współwłasność auta a ubezpieczenie w Koszt Uzyskania Przychodu

    Witam,
    w środki trwałe mam wprowadzone auto, którego jestem współwłaścicielem. Czy jeśli drugi współwłaściciel (nieprowadzący działalności) napisze oświadczenie, że nie ponosił i nie będzie ponosić żadnych kosztów związanych z eksploatacją, ubezpieczeniem i przeglądem, to czy będę mógł wrzucać całoś...

  • maciek_88

    Dodano 2014-01-07 14:57 przez maciek_88

    Samochód w firmie i współwłaściciel

    Witam,
    mam wprowadzony samochód w ewidencję środków trwałych. Współwłaścicielem jest moja mama, która napisała zezwolenie na użytkowanie auta w firmie. Dodatkowo zostało napisane oświadczenie informujące, że mama nigdy nie ponosiła i nie będzie ponosiła kosztów eksploatacyjnych samochodu oraz kosztó...

  • kasglo

    Dodano 2013-12-18 20:38 przez kasglo

    Dane na polisie OC a jej księgowanie w PKPiR

    Witam,
    prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, w której wykorzystuję samochód stanowiący środek trwały firmy. Ubezpieczając pojazd podałam tyko imię i nazwisko, a nie nazwę firmy. Czy mimo to mogę zaliczyć taki wydatek, jako koszt uzyskania przychodu? Co będzie dowodem księgowym, jeśli płatno...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-10-28 08:28 przez konto usunięte

    Zakup samochodu a wartość początkowa

    Zakupiłam samochód osobowy za 14 500 zł. Zapłaciłam też za jego rejestrację 180,50 zł. Teraz nie wiem jak jest prawidłowo: czy jako wartość początkową wpisując do środków trwałych dać 14500 zł czy 14680,50 zł?

  • Karolina

    Dodano 2013-04-03 10:47 przez Karolina

    Kilometrówka - co można wliczyć?

    Dzień dobry
    Czy polisę ubezpieczeniową samochodu oraz myjnię mogę wliczyć do ewidencji przebiegu pojazdu (kilometrówka)?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Wycofanie samochodu z firmy: co ze składkami na ubezpieczenie

    Wycofanie samochodu z firmy: co ze składkami na ubezpieczenie

    Samochód, który stanowi składnik majątku (środek trwały) firmy, ale przestał jej służyć, może zostać z niej wycofany. Wówczas to od dania takiego wycofania wydatki ponoszone na ten pojazd nie będą zaliczane do kosztów uzyskania ...

  • Założenie firmy z dotacji w kosztach uzyskania przychodu

    Założenie firmy z dotacji w kosztach uzyskania przychodu

    Jednym ze sposobów na zdobycie pieniędzy na uruchomienie firmy jest skorzystanie z dotacji urzędu pracy. Ale przedsiębiorca, który skorzysta z tego rozwiązania i zainwestuje w sprzęt i inne wyposażenie, konieczne dla prowadzenia biznesu ...

  • Czynsz najmu i media podczas budowy w kosztach podatkowych

    Czynsz najmu i media podczas budowy w kosztach podatkowych

    Najemca, który w trakcie budowy budynku na cudzym gruncie ponosi wydatki związane z czynszem najmu czy mediami, jako pośrednio związane z przychodami może je odnosić w ciężar kosztów uzyskania przychodu - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w ...

  • Służbowe mieszkanie może nie stanowić kosztów podatkowych

    Służbowe mieszkanie może nie stanowić kosztów podatkowych

    W określonych sytuacjach zakup mieszkania można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej działalności. Kosztem w takim przypadku są oczywiście odpisy amortyzacyjne od jego wartości początkowej. Podatnicy próbują jednakże ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Auto w firmie

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.