eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaAuto w firmie › Sprzedaż używanego samochodu ciężarowego


2013-12-02 22:37 autor: pager87

4 367 odsłon

Sprzedaż używanego samochodu ciężarowego

Witam serdecznie,

zastanawiam się nad sytuacją w mojej firmie. Otóż zakupiłem samochód ciężarowy w 2012 roku za kwotę rzędu 18696 zł (brutto) netto: 15200 odliczyłem pełny VAT 23% (3496 zł), jednak chciałbym go sprzedać w roku 2014 (luty).

Moje pytanie brzmi: "Co jeśli sprzedam samochód za kwotę 13000 zł (netto)?" Jak będzie wyglądała kwestia z oddaniem VAT-u fiskusowi? Co jeśli samochód będzie chciała zakupić osoba prywatna? Czy wtedy też wystawiam fakturę VAT?

I dodatkowe pytanie: co jeśli kolejne auto zakupię, jednak od osoby prywatnej (ewentualnie komis, który wystawi VAT-marża)? Jak to się ma do kosztów i ewentualnej późniejszej sprzedaży?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-12-03 09:02 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

  Jako podatnik VAT czynny, w przypadku sprzedaży samochodów ciężarowych będzie zobowiązany do wystawienia faktury VAT. Przy nabyciu samochodu przysługiwało prawo do odliczenia podatku Vat, więc sprzedaż należy opodatkować stawką 23%, bez względu komu sprzedaż
  13000x 23% = 2990
   vat należny do US  2990zł

  Zakup bez odliczenia Vat  na dzień dzisiejszy przy sprzedaży mozna skorzystać ze zwolnienia w art. 43 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 2 ustawy o VAT. 
  Natomiast w następnych latach w zależności jakie będą przepisy , bo w
   zakresie korzystania ze zwolnienia dla towarów używanych w podatku VAT przepisy zmieniają się z początkiem przyszłego roku. 


  www.deklar.pl

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-12-04 19:40 autor odpowiedzi: pager87

  Czyli mogę skorzystać z takowego zwolnienia w tym roku? 

  Pytam, gdyż w chwili obecnej jestem w spółce cywilnej (jednak "przechodzę" na własną działalnośc gospodarczą) dlatego też muszę auto o którym mowa powyżej zakupić od s.c (której jestem wspólnikiem) skoro byłaby możliwość zwolnienia w tym roku (to wtedy wolałbym je zdecydowania wykupić od firmy do końca grudnia 2013)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-12-04 20:42 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

  Żebyśmy się dobrze rozumieli,  odpowiadając na dodatkową część pytania( w poprzednim poscie), zakupuje Pan  samochód od osoby fizycznej lub na fakturę vat marża - skutkuje w tym roku - gdyż istnieje możliwość sprzedaży go ze stawką zwolnioną , ale trzeba spełnić warunek okres użytkowania musi wynosić co najmniej 6 miesięcy, co niemożliwe jest do spełnienia,  gdyż mamy grudzień, a w nastepnych latach  gdy zmienią się przepisy,to nie wiadomo czy będzie istnieć zwolnienie od sprzedaży towarów używanych

  Natomias jeszcze jeśli chodzi o koszt

  jeżeli jego wartość nie przekroczy 3500 zł można jednorazowo wprowadzić do kosztów   w miesiącu przyjęcia do użytkowania.

  Jeśli wartość przekroczy 3500zł, i spodziewamy, że będziemy użytkować go ponad rok, musimy amortyzować  od następnego m-ca od wprowadzenia do użytkowania

  www.deklar.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Auto w firmie

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Porady Firma

MENU
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.