eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaAuto w firmie › Sprzedaż używanego samochodu ciężarowego


Szukaj pytań i odpowiedzi

Wpisz szukane słowa:

np. zasiłek macierzyński, zwolnienie lekarskie » zobacz popularne tematy

2013-12-02 22:37 autor: pager87

3 073 odsłon

Sprzedaż używanego samochodu ciężarowego

Witam serdecznie,

zastanawiam się nad sytuacją w mojej firmie. Otóż zakupiłem samochód ciężarowy w 2012 roku za kwotę rzędu 18696 zł (brutto) netto: 15200 odliczyłem pełny VAT 23% (3496 zł), jednak chciałbym go sprzedać w roku 2014 (luty).

Moje pytanie brzmi: "Co jeśli sprzedam samochód za kwotę 13000 zł (netto)?" Jak będzie wyglądała kwestia z oddaniem VAT-u fiskusowi? Co jeśli samochód będzie chciała zakupić osoba prywatna? Czy wtedy też wystawiam fakturę VAT?

I dodatkowe pytanie: co jeśli kolejne auto zakupię, jednak od osoby prywatnej (ewentualnie komis, który wystawi VAT-marża)? Jak to się ma do kosztów i ewentualnej późniejszej sprzedaży?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-12-03 09:02 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

  Jako podatnik VAT czynny, w przypadku sprzedaży samochodów ciężarowych będzie zobowiązany do wystawienia faktury VAT. Przy nabyciu samochodu przysługiwało prawo do odliczenia podatku Vat, więc sprzedaż należy opodatkować stawką 23%, bez względu komu sprzedaż
  13000x 23% = 2990
   vat należny do US  2990zł

  Zakup bez odliczenia Vat  na dzień dzisiejszy przy sprzedaży mozna skorzystać ze zwolnienia w art. 43 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 2 ustawy o VAT. 
  Natomiast w następnych latach w zależności jakie będą przepisy , bo w
   zakresie korzystania ze zwolnienia dla towarów używanych w podatku VAT przepisy zmieniają się z początkiem przyszłego roku. 


  www.deklar.pl

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-12-04 19:40 autor odpowiedzi: pager87

  Czyli mogę skorzystać z takowego zwolnienia w tym roku? 

  Pytam, gdyż w chwili obecnej jestem w spółce cywilnej (jednak "przechodzę" na własną działalnośc gospodarczą) dlatego też muszę auto o którym mowa powyżej zakupić od s.c (której jestem wspólnikiem) skoro byłaby możliwość zwolnienia w tym roku (to wtedy wolałbym je zdecydowania wykupić od firmy do końca grudnia 2013)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-12-04 20:42 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

  Żebyśmy się dobrze rozumieli,  odpowiadając na dodatkową część pytania( w poprzednim poscie), zakupuje Pan  samochód od osoby fizycznej lub na fakturę vat marża - skutkuje w tym roku - gdyż istnieje możliwość sprzedaży go ze stawką zwolnioną , ale trzeba spełnić warunek okres użytkowania musi wynosić co najmniej 6 miesięcy, co niemożliwe jest do spełnienia,  gdyż mamy grudzień, a w nastepnych latach  gdy zmienią się przepisy,to nie wiadomo czy będzie istnieć zwolnienie od sprzedaży towarów używanych

  Natomias jeszcze jeśli chodzi o koszt

  jeżeli jego wartość nie przekroczy 3500 zł można jednorazowo wprowadzić do kosztów   w miesiącu przyjęcia do użytkowania.

  Jeśli wartość przekroczy 3500zł, i spodziewamy, że będziemy użytkować go ponad rok, musimy amortyzować  od następnego m-ca od wprowadzenia do użytkowania

  www.deklar.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Dodano 2013-10-14 12:39 przez Berdend

  Samochód z kratką zarejestrowany na zawieszoną działalność gospodarczą. Jak go sprzedać?

  Samochód w 2004 r. kupiony na firmę jako ciężarowy (z kratką) za kwotę 55 tys. w salonie. W tej chwili samochód jest po wypadku (szkoda całkowita), a działalność na którą jest zarejestrowany jest zawieszona od 16 miesięcy. Kupiec (za wrak) oferuje 7500 zł. Odnośnie tej sytuacji mam kilka pytań:
  1. C...

  kategoria: Auto w firmie

 • Dodano 2014-02-26 16:40 przez kasia_pk

  Sprzedaż samochodu ciężarowego figurującego w środkach trwałych

  Witam,
  chcę sprzedać samochód ciężarowy zakupiony w kwietniu 2013 roku na podstawie faktury VAT marża. Samochód od maja jest amortyzowany, jednak teraz chciałabym go sprzedać. Czy muszę w takim przypadku wystawiać fakturę VAT (jestem VAT-owcem)?
  Czy mam prawo skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT p...

  kategoria: Auto w firmie

 • Dodano 2014-01-25 17:46 przez kropkanadi

  Jak sprzedać firmowy samochód osobowy w 2014 r.?

  Witam,
  jestem podatnikiem VAT 23%. We wrześniu 2012 r. kupiłem używany samochód osobowy, na fakturę VAT 23% (z komisu po firmie). Odliczyłem przysługujące mi 60% podatku VAT. Teraz sprzedaję ten samochód osobie prywatnej. Czy muszę wystawić fakturę VAT 23%, czy mogę jeszcze skorzystać ze zwolnienia ...

  kategoria: Auto w firmie

 • Dodano 2013-10-28 15:24 przez Rafal 01

  WNT a rozliczenie VAT

  Witam,
  jestem płatnikiem VAT, posiadam VAT UE, nabyłem towar (sklep APPLE) u dostawcy posługującym się irlandzkim adresem i polskim NIP-em. Otrzymałem fakturę VAT z NIP wyliczoną w PLN oraz 2 faktury VAT z korektą. Z mojego konta została ściągnieta kwota brutto, natomiast 2 dni później dostałem zwro...

  kategoria: Księgowość / Finanse

 • Dodano 2013-10-20 11:39 przez Cinek

  Sprzedaż auta z kratką a VAT

  Dzień dobry, 
  w 2010 r. kupiłem auto osobowe z kratką za 71000 zł brutto. Odliczyłem cały VAT, resztę amortyzuję a samochód jest środkiem trwałym. 
  Teraz po 40 miesiącach amortyzacji sprzedaje auto za 41000 zł brutto. 
  Moje pytania:
  - Czy wystawiam fakturę VAT 23%?
  - Co z kwotą, którą nie zdążyłem z...

  kategoria: VAT

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Auto w firmie

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Porady Firma

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.